قطعات مرغوب لازمه های فای

گرفتن نتیجه خوب در اجراء هر طرحی مستلزم استفاده از قطعات خوب هست

 باز هم متذکر میشم " داشتن نقشه و طرح خوب مهمتر از قطعات خوب هست واین به این معنی نیست که یک طرح خوب با قطعات بد هم نتیجه خوب خواهد داد" !! بلکه برای پیاده سازی یک نقشه خوب حتما باید از قطعات مرغوب استفاده بشه .

یک نقشه و طرح فاقد استانداردهای لازم با بهترین قطعات هم نتیجه خوبی نخواهد داد

دریک جمله خلاصه میتوان گفت :

استفاده از قطعات خوب فقط در طرح خوب نتیجه خوب میدهد

اگر قصد ساخت آمپلی فایر قدرت مخصوصا آمپلی فایر لامپی رو دارید حتما باید پس از انتخاب ویا طراحی یک نقشه عالی به فکر یافتن بهترین قطعات باشید.

عدم توجه به کیفیت طراحی وکیفیت اجراء یک پروژه  و تنها تکیه بر استفاده از بهترین قطعات موجود تضمینی بر نتیجه خوب نخواهد بود

  وجود قطعات مرغوب در داخل هر ساخته ای دلیلی بر کیفیت بالا واعتبار اون نمیتونه باشه !

اولویت داشتن طرح و نقشه خوب هست ، سپس استفاده از مرغوبترین قطعات برای ساخت

ولوم اصلی صدا جزو قطعاتی است که بالا بودن کیفیت و دقت اون حتما باید مد نظر قرار بگیره مخصوا اگر این ولوم از نوع استریو باشه چرا که ولوم باید درحالت کاملا بالانس دو لاین چپ و راستو به یک اندازه تنظیم بکنه و دقت بالایی داشته باشه.

 ALPS و PANASONIC نمونه معروفی از کمپانی های ساخت ولوم های استاندارد برای مصارف های اند بوده . در تصویر بالا دو ولوم موتور دار ALPS --PANASONIC رو کنار هم و دریک مقیاس میبینید.

بااینکه با یک ولوم دیجتال و یا با استفاده از یک شمارنده و یک مالتی پلکسر میشه کار همین ولوم رو انجام داد ونیازی به  به استفاده از موتور و ولوم مکانیکی نخواهد بود اما سیگنال صوتی در داخل ولوم های دیجتالی دستخوش کمی تغییرات ونویز وافت کیفیت خواهد بود هرچند که ممکنه این تغییرات برای مصارف معمولی نامحسوس و قابل صرف نظر کردن باشه اما در  مصارف High -end بدلیل بالا بودن کیفیت سیستم قابل درک و لمس خواهد یود.  به همین خاطر در پیشرفته ترین و گرونترین سیستمها از ولوم مکانیکی و برای استفاده درحالت ریموت از نوع موتور دار اون استفاده میکنند. مخصوصا در آمپلی فایر های لامپی های فای استفاده از ولوم دیجتالی بسیار به ندرت دیده میشه !

ضمن اینکه استفاده از ولوم های مکانیکی محدودیت تعداد پله ولوم دیجتال رو نخواهد داشت و میتونید بی نهایت وضعیت در تنظیم صدا داشته باشید.!!

مورد مهم دیگه که نقش بالایی در پاسخگویی یک آمپلی فایر لامپی داره کیفیت خازنهای بای پس و کوپلاژ هست . به طوریکه با مختصر افت کیفیت در این خازنها شاهد افت محسوسی در کیفیت صدای خروجی خواهیم بود

 

استفاده از قطعات خوب باعث بهتر شدن صدا نمیشه بلکه از افت کیفیت صدا جلوگیری میکنه !! 

به عنوان مثال استفاده از کابل های چند میلیونی بلندگو فقط سعی در جهت کم کردن افت کیفیت وتاثیر منفی کابل در طول اون هست . و حالت ایده آل اتصال بلندگو به آمپلی فایر اینه که مستقیم و بدون واسطه باشه . اما چون این امر ممکن نیست از کابل استفاده میشه !! 

نه اینکه کابل صدارو بهتر بکنه !!!!!!!!

در مورد بعضی قطعات مثل خازنهای کوپلاژ هم دقیقا همین امر صادقه یعنی استفاده از خازنهای فویل نقره آدیونت با قیمت های چندصد دلاری باعث بهترشدن صدا نخواهد شد بلکه افت کیفیت صدارو به حداقل میرسونه !! چرا که میدونید خازنها پاسخگویی خطی مدارو کمی دچار اختلال میکند و خطای فازی از موارد مشکل ساز خازنهاست که استفاده از خازنهای عالی باعث کم رنگ شدن این موارد خواهد شد .

خب بر میگردیم به اینکه اولویت در داشتن نقشه خوب بود سپس قطعات خوب ! با تعریفی که از خازن خوب شد میشه نتیجه گرفت نقشه ای که امکان حذف یا به حداقل رسوندن خازنهای کوپلاژ رو با استفاده از کوپل DC یا چک های اینتراستیج داشته باشه به مراتب بهتر از نقشه ای خواهد بود که استفاده بیخودی از خازن کوپلاژ کرده باشه و درکنار اون مدام توصیه به استفاده از خازنهای عالی بکنه ..

 در بعضی موارد استفاده از خازنهای کوپلاژ یا بای پس اجتناب ناپذیره که در این مورد اگه در توان داشتید بهترین نوع اونو انتخاب کنید . اما در خیلی موارد میشه با تغییر اندکی در طراحی خازنهارو به حداقل رسوند

مثلا برای بایاسینگ یک لامپ قدرت میشه از حالت Self biased با مقاومت کاتد و خازن بای پس موازی با اون استفاده کرد ویا اینکه در حالت بهتر Fixed biased بدون استفاده از مقاومت و خازن کاتد و تنها با اعمال ولتاژ جداگانه بایاس به گرید لامپ  بهره برد هرچند که در حالت اول شما از بهترین خازنهای دنیا هم استفاده کنید حالت دوم یعنی بدون خازن نتیجه بهتر خواهد داد .

حالا شما کدوم رو انتخاب میکنید ؟ پروژه ای که از کمترین خازن کوپلاژ استفاده کرده یا پروژه ای که پر از خازنهای کوپلاژ فویل نقره  آدیونت هست !!؟؟

 

/ 4 نظر / 52 بازدید
صالحی

سلام مارو فراموش نکنید بشدت منتظریم

صالحی

سلام انگار قصد جواب دادن به سوالها رو ندارین یه سوال مختصر می پرسم برای یه سیستم خونگی که صدای زیر قوی و با کیفیت بخواد چه توئیتری پیشنهاد می کنید؟لطفا مدل و مارک و مشخصات چند تا توئیتر خوب رو بهم بدین،ممنونم

مجید

با این اوصاف باید پروژه ای که برای پوش پول انتخاب کردین یه نقشه حساب شده داشته باشه ؟! من که تلف شدم از انتظار !! ایوب بود صبرش لبریز شده بود .[خنده]

عبداله

سلام . از این ولوم های موتور دار موجود دارید ؟ وقیمت چنده؟ وتعداد زیاد پایه های ولوم ها برای چیه؟