مطالبی در مورد لامپ ها

پست امروز مربوط میشه به مطالبی در مورد شناسایی و ارزیابی کیفیت یک لامپ با توجه به مواردی مثل ظاهر فیزیکی و...

در مورد بیسیک لامپ ها کم و بیش مطالبی در و بلاگ گنجانده شده . اینکه یک لامپ از چه المانهایی و به چه آرایشی استفاده میکنه . بنابراین نیازی به توضیح مجدد نیست .

اما بحث اصلی ما برمیگرده به اینکه چرا یک لامپ مشخص ازیک کمپانی کیفیت بهتری نسبت به کمپانی دیگه داره ؟

انتظاری که از شما مخاطب وبلاگ داریم این هست که به هیچ عنوان از عبارات توصیفی غیر فنی برای توضیح کیفیت یک لامپ استفاده نکرده و مهمتر ازاون روی این توصیفات برای انتخاب یک لامپ تصمیم نگیرید . 

چرا که این عبارات توصیفی و معمولا هیجانی و احساسی که متاسفانه در اینترنت فارسی به چشم میخوره یا متعصبانه بوده و یا جهت برانگیختن احساس مخاطب وتبلیغ یک لامپ برای فروش هست .

همیشه براین تاکید داشته ایم که مخاطب فنی باید مستقلا قدرت تشخیص وتحقیق و تصمیم گیری داشته باشه . 

ساختمان داخل لامپ پیچیدگی خاصی نداره .وبراساس تبخیر الکترونها از کاتد داغ شده و حرکت اون به سوی پلیت کار میکنه .

تفاوت لامپهای مختلف بر اساس تفاوت های ساده در تعداد/ اندازه و فاصله المانهای استفاده شده داخل اون هست

به عنوان مثال : دو لامپ معروف 211 و 845 که از نظر مشخصات فنی و منحنی استاتیک تفاوت های عمده ای دارند ، فقط و فقط در تعداد دور شبکه گرید باهم متفاوت هستند

یعنی شبکه گرید در لامپ 211 حالت متراکم تری نسبت به 845 داره . فقط همین !!

اما تفاوت کیفیت لامپ دوکمپانی مربوط به چه مسائلی میشه ؟

با اندکی تغییر در اندازه و فاصله های المانهای داخل یک لامپ مشخصات فنی اون لامپ مثل ضریب تقویت ، ضریب انتقالی و مقاومت پلیت و ... دستخوش تغییرواقع میشه .

واین تغییر در لامپهایی که ساختاری فشرده تر و کوچکتر دارند بارزتر هست.

از این رو تولرانسی که در ساخت یک لامپ رعایت شده میزان خطای اون لامپ رو تعیین خواهد کرد. 

تولرانس کمتر خطای کمتر را نتیجه خواهد داد. و لامپهای تولیدی بسیار نزدیک به هم خواهند بود. 

جنس متریالهای استفاده شده !!

استفاده از کاتد و گرید و پلیت از جنس مرغوب و مناسب که بیشتر بازدهی رو از نظر تبخیر /کنترل و جذب الکترونها بده صد در صد حائز اهمیت خواهد بود . بعضی کمپانی ها از پلیت های کربنیزه شده و گریدهای روکش طلا برای نتیجه بهتر استفاده مکینند.

خلاء بهتر = لامپ بهتر 

میزان خلاء داخل لامپ هرچقدر بیشتر باشه الکترونها راحت تر وبدون برخورد با مولکولهای هوا به سمت پلیت روانه خواهند شد. گرید کنترل بهتری خواهد داشت و مهمتر ازاون جریانهای بسیار ضعیف بهتر انتقال خواهند یافت .

روی بعضی از تیوب تستر هاامکان اندازه گیری میزان گاز داخل لامپها هست .در این روش میزان جریانی که از گرید کشیده میشه اندازه گرفته میشه و اگر نشتی هوا داخل لامپ وجود داشته باشه و یا خلاء اون لامپ در حد استاندارد نباشه .نشون داده میشه.

توجه داشته باشید که داخل یک لامپ حالتی نزدیک به خلاء کامل رو داره و خلاء مطلق نیست .

نکته مهمتری که کیفیت یک لامپ رو مشخص میکنه رعایت حالت تقارن ویکنواختی المانها وفاصله المانها هست 

این مطلب برای اولین بار در اینترنت فارسی مطرح میشه چرا که هدف ما اطلاع رسانی صحیح و منطقی برای دوستان هست.

لامپهایی که کاتدشون دقیقا  در مرکز پلیت قرار داره وگرید و پلیت و گرید و کاتد نسبت به هم کاملا سنتر هستند وساختمان پلیت و گرید و کاتد کاملا یکنواخت باشه بهترین نتیجه رو دارند

در این لامپها الکترونها از هر نقطه کاتد که تبخیر میشن فاصله یکسانی رو تا پلیت طی میکنند . کنترل گرید رو همه شون یکسان هست وپلیت قدرت جذب یکسانی در تمام سطح داره .

به عنوان مثال لامپ 2A3 rca بدلیل رعایت موارد بالا .مخصوصا رعایت حالت تقارن کاتد نتیجه بهتری نسبت به سایر لامپ ها داره .گرید حالت منظم تری داره و کاملا سنتر با پلیت هست . 

یک نگاه فنی به ساختار لامپ و چگونگی فیکس کردن المانها و تنظیم فاصله اونها نسبت به هم در نگاه اول میتونه یک عیار کلی از کیفیت لامپ رو تعیین کنه

فیکس کردن کل مجموعه داخل حباب شیشه ای هم جزو موراد مهم هست که ضمن نگه داشتن المانها در مرکز حباب باید از نظر ارتعاشات مکانیکی کمترین انتقال رو از حباب به المانها داشته باشه.

بعضی از کمپانی ها از تعداد عایق میکا بیشتر برای تثبیت وفیکس کردن المانها داخل لامپ استفاده میکنند تا نویز و مایکروفونیک کمتری بدست بیاد. 

داشتن حالت یکنواخت کاتد در لامپها DHT هم جزو موارد قابل تامل هست 

موارد دیگه ای هست که مسقیما روی کیفیت لامپ تاثیر نمیذاره اما روی عمر لامپ و داشتن حالت پایدار در مشخصات لامپ تاثیر گذار هست .

 

 

/ 1 نظر / 166 بازدید
امین

بسیار عالی.. شاهد سوئ استفاده بعضی افراد در فضای مجازی هستیم و مطالب مفید شما باعث آگاهی افراد میشه. ممنون از شما.