مطالبی در مورد باند و بلندگو (اسپیکر)

 

بعضی اوقات دوستان خرده میگیرند که چرا اصطلاح باند رو استفاده میکنیم ؟ و چرا از اسپیکر استفاده نمیکنیم؟ به هر حال اسپیکر هم به بلندگو اطلاق میشه و هم به مجموعه باکس محتوی اسپیکر و متعلقات اون . و در مورد عبارت باند هم همین صادق هست . منتها شاید چون باند بیشتر بصورت کوچه بازاری بیشتر رواج داشته  .به همین خاطر شاید مناسب این فضا نباشه .

هدف ما اینجا تبلیغ برندهای تجاری نیست قصد مقایسه هم نداریم همونطور که همیشه گفتم  هدف ما ساخت سیستم های صوتی مطابق با سلیقه و نیاز شخصی شما توسط دستان توانمند و هنرمند خود شماست با منطقی ترین هزینه که نهایتا بتونید از ساخته خودتون لذت ببرید یک ساخته حرفه ای !!

اولین قدم برای ساخت یک جفت باند خوب  اینه که مشخص کنید این باند ها توسط چه آمپلی فایری راه اندازی خواهند شد . توان و امپدانس مورد نظر چقدره ؟ باند خودتون رو میخواهید به چه شکلی بسازید ؟ بوک شلف (تاقچه ای ) یا فلوراستند (ایستاده یا ستونی) ؟

تعریفی که از یک باند خوب معولا میشه اینه که پاسخگویی خطی در تمام طیف فرکانسی صوتی داشته باشه  اما خیلی ازباندهای حرفه ای هم هستند که پاسخگویی نزدیکی به خطی دارند اما صدا رو چندان واضح وبا تفیکیک و باتمام جزئیات پخش نمیکنند . پس یک مشخصه بسیار مهم برای یک بلندگوی خوب وجود داد  " زمان پاسخگویی " یعنی مدت زمانی که طول میکشد بوبین ودر نهایت دیافراگم بلندگو به فرکانس اعمال شده جواب بدهد !! هر چه این زمان کم باشد بلندگو صدارا با جزئیات و تفکیک بیشتر پخش خواهد کرد.. واین مطلب درمورد میدرنج وتوییتر بسیار قابل اهمیت است !! سازندگان برای کم کردن این زمان  از چند روش استفاده میکنند . 

اولا سعی میکنند از دیافراگم هایی استفاده کنند که ضمن سخت بودن  وفشرده بودن جنس آن  سبک نیز باشد  دیافراگم یا صفحه خوب باید بتواند صوت را بسرعت در طول صفحه انتقال دهد. 

ثانیا از بوبین های قوی با مگنت های برزگ وقوی مانند نئودیمیوم استفاده میکنند که نیروی محرکه قوی تری ایجاد کرده  ونهایتا سریعتر واکنش نشان دهد

شاید دیده اید بلندگوهایی را که مگنت های بسیار بزگی و حتی بصورت دابل دارند !

/ 3 نظر / 121 بازدید
امین

کاملا درسته[گل]

یه آدم تنها

کجا می تونم این فرمول های محاسبه و طراحی و این چیزا در مورد بلندگو رو پیدا کنم و یاد بگیرم. منظورم اینه این تعمیر کارا چی می دونن که این سیم پیچ ها رو دستکاری میکنن؟ یا کسائی که خودشون طراحی می کنن و می سازن؟ اینا چی می دونن. از کجا می تونم یاد بگیرم؟

جواد

با سپاس از توضیحات شما...