ترانس خروجی خوب شرط اصلی !!

آیودیوفیل های خارجی و DIYer های خارجی که علاقمند و یا مشغول در ساخت آمپلی فایرهای لامپی دست ساز هستند درصد بالایی شون کمترمشغله ذهنی در مورد چوک خروجی آمپلی فایر لامپی دارند. با توجه به دسترس بودن انواع چوک از سازندگان و کمپانی های مختلف ، یک سازنده با توجه به بودجه اختصاص داده برای ترانس خروجی یکی از این ترانس هارو انتخاب کرده و در پروژه خود استفاده میکنه.

خب اینجا یک رابطه نسبتا درست بین قیمت ترانس خروجی و کیفیت و دقت اون هست بنابراین DIYerیک  خارجی بدون نگرانی از این بابت سراغ مابقی طرح شامل توپولوژی اصلی و ترکیب قطعات و مراحل مونتاژ و ... میره ! حتی ترانس برق هم برای مقاصد مختلف در ولتاژ ها وتوان های متعدد و مختلف هم در دسترس دارند

اما برای ما اینجا مساله فرق میکنه . مطمئنا سازندگان ایرانی با توجه به محدودیت شدید در دسترسی به قطعات لازم که حتی برخی موارد ناممکن هست .وقتی یک پروژه رو درحد رقابت با برند به اتمام میرسونن مستحق بهترین تحسین ها هستند

یک آئودیوفیل خارجی اگر بخواد یک امپ لامپی DIY بکنه به راحتی با انتخاب نقشه از اینترنت و تهیه تمامی قطعات بصورت آماده شروع به ساخت مدار کرده و معمولا نتایج خوبی و رضایت بخشی هم به دست میارند .

اونجا اگر فقط علاقمند به ساخت یک آمپلی فایر لامپی باشی کافیه اما اینجا باید عشق و انگیزه و حرارت و اشتیاق این کار رو داشته باشی چرا که موانع زیادی سر راه هست

بله اشتیاق سوزانی میخواد که خواب و خوراک ازت بگیره و تمام ضمیر باطن و ظاهرتو مشغول خودش بکنه و وقتی راه حل مساله ای درست جایی که تصورشو نمیکنه به ذهنت خطور کنه از شوق پر در بیاری .

اشتیاقی میخواد که چون و چرا و محدودیت و تحریم و .... نشناسه و فقط با ایمان به اینکه میشه این کار رو انجام داد و من میتونم بدون حتی یک درصد ناامیدی دنبال کار رو بگیره .

ساخت ترانس های خروجی آمپلی فایرهای لامپی کاری بود واقعا طاقت فرسا و سخت ودقیق . بیش از سی نوع روش سیم پیچی با فرمول های مختلف مورد تست و آزمایش قرار گرفتند . و نهایتا فرمولی دقیق از روش سیم پیچی دقیق بدست اومد که مارو در مقام مقایسه با شاخص های های اند و استاندارد های اون قرار داد.

ترانس خروجی یک آمپلی فایر لامپی گلوگاه اون امپ محسوب میشه و هر ظرفیتی که لامپ داشته باشه بلاخره از این مسیر عبور خواهد کرد و چوک خوب باید سلامت سفر سیگنال رو از آند لامپ تا کابل بلندگو تضمین بکنه .

ذره ای بی دقتی در محاسبات و یا بی حوصلگی در سیم پیچی باعث دور شدن از نتیجه های اندی خواهد شد. حتی مواردی هست که چوک شما در تست های آزمایشگاهی بدون مشکل هست اما صدا دیگه مخملی و دوست داشتنی نیست . تفاوت هایی که فقط با حس شنیداری قابل توصیف هست نه شاخص های فنی !!

خوشبختانه ما از این تنگنا گذشتیم و به لطف خدا الان دوستان ایرانی ما درداخل کشور دسترسی به چوکها وآمپلی فایرهای لامپی دارند که دارای شاخص های اند هست . وضمن وفاداری به پهنای باند فرکانسی . سیگنال رو به سلامت راهی بلندگو میکنند با تمام زیبایی و روح اون .

 

 

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
امین

تبریک میگم. واقعا قبول دارم که هیچ چیز در دسترس نداریم. حتی ساده ترین اقلام[ابرو]

آرش

سلام عارف جان بسیار هم عالیست. شاید (شاید) اون کسانیکه مدعی ساخت آمپ لامپی و ترانس خروجی های اند هستند، اگه این چند سالی که گزافه گویی و بطالت سپری کردند رو، اگه مطالعه می کردن و کار علمی میکردن، شاید الان اونها هم میتونستن حرفی برای گفتن داشته باشه، ما هم خوشحال میشدیم. ولی افسوس... من تازه مطالعه یه کتاب جامعه درباره طراحی OPT و Audio Transformer Design رو شروع کردم و الان که مقداری از مطلب رو خوندم و تجزیه تحلیل کردم، کاملا درک میکنم که چـــــــــقدر طراحی یه ترانس های-اند با در نظر گرفتن تمام مسائل فنی دشوار و وقتگیره... من دارم روی هسته های EI الان مطالعه میکنم، اگه سورس انگلیسی مناسب درباره محاسبات چوک های C-Core هم می شناسی معرفی کن... اگه میشه مقاله از هر کدوم بزار. حداقل بیس مطلب رو توضیح بده که دوستان با انواع هسته آشنا بشن. یه زحمت دیگه هم دارم برات. یه مدار خوب برای فونو استیج MC نیاز دارم که لامپی باشه. اگه دم دست داری زحمت بکش بزار

مهدی

الحمدلله. تبریک میگم. [گل]

نوید

اون کسایی که میگین سه سال پیش اون مطلب سایت TNT Audio در مورد ترانس پیچی را دیدند.