تکنولوژی X-FI چیست ؟ یک منبع صوتی ایده آل !!

 

در تاریخ 1 آگوست سال 2005 کمپانی Creative در کنفرانسی در آلمان نسل جدید پردازنده های صوتی خود را که با نام X-Fi شناخته میشوند معرفی کرد. البته قبل از این تاریخ در 31 می این شرکت تکنولوژی Xtreme Fidelity خود را که زیربنای ساخت پردازنده های صوتی جدید X-Fi است معرفی کرده بود. اما تکنولوژی X-Fi چیست؟ طبق اظهارات مسئولین شرکت Creative، تکنولوژی Xtreme Fidelity تکنولوژی است که خصوصیاتی چون پشتیبانی از صدای 24 بیتی با نرخ نمونه برداری 196 کیلوهرتز با خروجی صدای بسیار شفاف که دارای نسب سیگنال به نویز (SNR) حداقل 110dB است را به همراه مشخصه های جدیدی چون CMSS-3D یاCreative Multi Speaker Sound با پشتیبانی از صدای فراگیر برای هدفون ها و بلندگو های چند کاناله و تکنولوژی جدید 24bit Crystalizer را در یک پردازنده واحد ادغام نموده است.

 

عمده ترین تکنولوژی های به کار رفته در X-Fi ، تکنولوژی 24bit Crystalizer و تکنولوژی CMSS-3D میباشند که میتوانند صدای فشرده شده 16 بیتی را در زمان واقعی به صدای 24 بیت تبدیل نموده و آنرا به بهترین نحوی بر روی انواع هدفون ها و بلندگو ها با هر مشخصه و پیکره بندی پخش نمایند.

 

صدای 24 بیتی چیست؟

 برای درک بهتر صدای دیجیتال باید در ابتدا نگاهی به مشخصه های صدا داشته باشیم. صدا در جهان اطراف ما (مانند تمامی چیزهای دیگر) دارای کمیت آنالوگ است. به همین خاطر برای ضبط، پخش و یا اندازه گیری آن باید از ابزار های آنالوگ استفاده کرد. اما کامپیوترها نمیتوانند با مقادیر آنالوگ کار کنند. به همین خاطر برای ایجاد تغییر یا ذخیره صدا بر روی کامپیوتر باید کمیت های آنالوگی مانند صدا را به کمیت های دیجیتال تغییر داد. همانطور که میدانید صدا به صورت موجی منتقل میشود.

 

 برای تبدیل صدا به صورت دیجیتال در هر ثانیه تعداد زیادی نمونه از روی این موج گرفته شده و کمیت های عددی هر یک به صورت دیجیتال ذخیره میگردد. مهمترین مساله در کیفیت صدای ذخیره شده تعداد نمونه های اندازه گیری شده در هر ثانیه و مقادیر این نمونه ها میباشد. هرچه تعداد نمونه ها بیشتر و مقادیر عددی آنها دقیق تر باشد صدای دقیق تری را میتوان توسط آنها باز تولید نمود. برای مثال یک صدای دیجیتال با کیفیت 16 بیت و نرخ نمونه برداری 48 کیلوهرتز صدایی است که هر یک از نمونه های آن دارای مقدار عددی بین یک و 65536 بوده و 48000 نمونه در ثانیه از آن تهیه شده است.

 

 بدیهی است اگر کیفیت به 24 بیت افزایش یابد و نرخ نمونه برداری مثلا تا حد 196 کیلوهرتز بالا برود، 196000نمونه در ثانیه بدست خواهد آمد که هریک دارای مقدار عددی بین یک و 16777216 خواهد بود. همانطور که میبینید، از روی مقادیر دیجیتال دقیق تر میتوان صدای دقیق تری را باز تولید کرد و صدای 24 بیت از تعداد نمونه های بسیار بیشتری نسبت به صدای 16 بیت استفاده میکند. پس میتوان نتیجه گرفت که حرکت به سوی کد گذاری 24 بیت صدا یک حرکت رو به جلو برای ایجاد صدایی با کیفیت بسیار بالا است.

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
حامد

قیمت این کارت صوتی ها خوبش در چه حدودیه و آیا نتیجه محسوسه ؟

علیرضا

با سلام از چه فرمتی در صدا استفاده میکننین با این کارت هر چه تعداد نمونه در واحد زمان بالاتر باشه باید صدای دقیقتری رو ایجاد کنه مشرو ط بر اینکه از رکوردهایی با همین کیفیت برخوردار باشیم.

آرش

من هم با گرام موسیقی گوش میدم هم سورس دیجیتال ولی متاسفانه دیده شده که دوستان تازه کار اصلا به سورس توجه نمیکنن... مثلا با MP3 اقدام به دمو گرفتن و کانفیگ سیستم میکنن که اصلا سورس مناسبی نیست... DAC تقریبا فراموش شده در ایران... من خودم بزودی از Shanling DAC50 استفاده میکنم که فوق العاده عمل میکنه... ولی متاسفانه خیلی ها اهمیت سورس رو درک نمیکنن من از فایلهای FLAC Lossless استفاده میکنم و اصلا سی دی اورجینال کالکشن نمیکنم... ولی صفحه گرام چرا! صفحه گرام رو مثلا اگه خیلی کمیاب و ناب باشه مثلا 80 تومن میخرم... کلی گوش میدم باهاش حال میکنم اگه اگه اگه هم بخوام بفروشم حداقل 50 تومن دستمو میگیره... اندازه 80 تومن یا بیشتر هم باهاش حال کردم ولی شما سی دی رو بخری 50 تومن بازش کنی 10 تومن هم نمیخرن... ولی واقعا صدای آنالوگ گرام خیلی نرم تر و فلت تره راستی در مورد گرام و تونارم های مختلف هم مطلب بزار جالبه دوستان آشنا میشن... من روی تونارم های SME خیلی تعصب دارم