استفاده از نقره در ترانس بلندگو ؟

در آمپلی فایر های لامپی بدلیل بالا بودن ولتاژ کاری وجود چک با همون ترانس بلندگو جهت تطبیق امپدانس بالای لامپ ها ( درحدود چند کیلو اهم ) با امپدانس پایین بلندگو ها( در حد چند اهم)  امری الزامی و اجتناب ناپذیره . 

یک چک خوب باید بادقت و کاملا اصولی و علمی ساخته بشه در غیر اینصورت شاهد افت پاسخگویی فرکانسی در خروجی خواهیم بود . وجود مقاومت داخلی چک متعاقبا باعث افت ولتاز در دوسر سیم پیچ خواهد گردید و از آنجایی که خروجی با بوبین بلندگو به عنوان یک سلف موازیه بنابراین شاهد بیشترین افت در محدوده مید و زیر خواهیم بود.

جهت حل این مشکل باید به طریقی این مقاومت سیم پیچی ( یا با اصطلاح مقاومت DC که با اهم متر قابل اندازه گیریه) کم بشه . یک راه حل ساده استفاده از نقره هستش بدلیل رسانایی بهتر اما نقره پیشنهاد نمیشه به سه دلیل !!!

1: قیمت بسیار بالا وکمیاب بودن سیم خوب

2: معمولا نود درصد سیم هایی که در بازار به نام نقره با خلوص بالا و با قیمت های گزاف  عرضه میشوند سیم های مسی باروکش نقره هستند نه همان سیم نقره ای که برندهای معروف استفاده میکنند  ( با خلوص 99.99 درصد !)

3: با سیم مس هم میتوان نتایجی مانند نقره گرفت منتها با رعایت اصول زیر !

گفتیم که هدف از نقره رسانایی بهتر وکم کردن مقاومت داخلی ترانس بلندگو هست اما برای کم کردن میزان قابل توجهی از مقاومت مس هم راه حل هایی وجود داره  

1: استفاده از هسته با سطح مقطع نزدیک به مربع 

2: تغییر در طراحی مدار واستفاده از چک با امپدانس ورودی پایین 

3: استفاده از هسته بزرگتر . البته این روش کمی بر هزینه چک اضافه میکنه که باید گفت درمقابل قیمت نقره قابل صرف نظر کردنه  اما استفاده از هسته بزرگتر باعث ترنسفر بهتر باس های نرم تر (فرکانس های زیر 80 هرتز) خواهد گردید

با رعایت این سه نکته نتیجه واقعا شگفت آور خواهد بود . و دوباره متذکر میشم که استفاده از نقره صرفا برای کم کردن مقاومت داخلی ترانسه که زیاد بودن این مقاومت باعث تضعیف کمی در ناحیه صداهای میانی و زیر  میشه. 

و نقره هیچ تاثیر دیگه نداره مگه اینکه سیگنالهای صوتی هنگام عبور از نقره به عنوان فلز قیمتی احساس خوبی پیدا بکنند که از داخل جواهر رد میشن و جوگیر شده صدای اشرافی بدن !!

شکل زیر سیم پیچی تراس یک برند معروف در دنیارو نشون میده . تعدد خروجی های ثانویه رو ببینید . اولیه این ترانس بصورت سه سر خواهد بود ! کسانی که خودشون چک میپیچند متوجه این موضوع خواهند شد

 

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
علیرضا اقدمی

لطفا در صورت امکان مطالب و فرمول های پیچیدن چک بلندگو رو هم بنویسید . موفق باشید

امین

به نظرات در پست منبع سوئیچینگ لطفا جواب بدین.

سجاد داودی

سلام سایت معروف برای خرید بوبین و دیافراگم و لوازم یدکی باند های پایونر و کنوود میخوام باتشکر از وب خوبتون