لامپهای پنتود pentode

بعد از لامپهای تترود ( tetrode ) یا چهار قطبی  میرسیم به توضیح   لامپهای پنتود (pentode) یا همان پنج قطبی  . شکل زیر نمایی از داخل یک لامپ پنتود رو نشون میده .

قبلا گفتیم که ساده ترین نوع لامپ تریود یا همان سه قطبی هستش  که دارای دو المان کاتد و آند و یک شبکه بین این دو که control grid نام داره و در تترود یک شبکه اضافی به نام screen مابین grid و plate  وجود داره که وظیفه ی این شبکه کمک که جذب بیشتر الکترونها توسط پلیت یا همان آند و جلوگیری از فیدبک الکترونها از آند به گرید میباشد. 

بیشتر آمپلی فایر های لامپی امروزه از لامپهای پنتود استفاده میکنند لامپهای پنتود ساختمانی شبیه تترود دارند به اضافه یک شبکه دیگر که مابین screen و plate قرار دارد این شبکه اصطلاحا suppressor نام دارد .

وظیفه suppressor چیست ؟ این شبکه باعث دفع اکترونهای ثانویه ای هست که از پلیت ساطع میشوند و همین الکترونها رو به پلیت برمیگردونه . این عمل باعث میشه جریان آند بیشتر بشه و جریان کمتری روی screen بیافته و حتی در مواردی بشه ولتاژ بیشتری روی آند بارگذاری کرد . این شبکه به کاتد وصل میشه و در بیشتر لامپها برای کاستن از تعدد پایه ها این شبکه در داخل لامپ مستقیما به کاتد وصل شده است

شماتیک پنتود شکل زیر میباشد 

 

/ 1 نظر / 105 بازدید
سعید-ف

سلام . من یک سوال داشتم . آیا همه آمپلی فایر های لامپی با ولتاژ بالا کار میکنند ؟ در ضمن کدام لامپ نوع لامپ بیشتر مناسب آمپلی فایر هست ؟[پلک]