علاقمندان های فای ؟!

دنیای HI FI هم مثل سایر زمینه های Intertainment دارای کشش ها و جذبه های خاص خودش هست . افراد به دلایل مختلف جذب این مقوله میشن و تو این مسیر میافتن . منتها اون چیزی که علاقمندان های فای به دنبالش هستند غالبا با هم متفاوت هست .

تصور میکنم افرادی که علاقمند به های فای هستند رو میشه به 3 دسته اصلی تقسیم کرد !!

1: کسانی که دنبال داشتن یک سیستم خوب هستند .80% های فای دوستان در این گروه قرار دارند !!

2: کسانی که دنبال صدای مورد نظر خودشون هستند 19% علاقمندان های فای هم در این گروه هستند 

3: کسانی که دنبال داشتن صدای خوب ورفرنس هستند حداکثر 1% علاقمندان های فای در این گرو ه قرار میگیرند

گروه 1 :

اکثرعلاقمندان های فای چندان اطلاعات کافی در مورد شاخص های یک سیستم صوتی خوب  وصدای خوب ندارند و حتی نمیخوان هم داشته باشن . این اکثریت 80 درصدی به سخت افزار علاقه نشون میدن 

اگر به این افراد دقت کنید مدام در حال تغییر سیستم های صوتی خودشون هستند بدون اینکه بدوند دنبال چه چیزی هستند . بیشتر از ظاهر سیستم های صوتی خودشون لذت میبرند وبه این دلیل مدام دنبال تنوع هستند و دستگاه های گوناگون با ظواهر شیک و ... مدام جای همدیگه رو میگیرند .

در جمع دوستان از مارک و برند و کشور سازنده سیستم و اینکه این دستگاه کمیاب هست و یا قیمت بالایی داره صحبت میکنند . و اگر سیستم ساخت یک کشور معتبر باشه و قیمت بالایی هم داشته باشه کافیه تا از صداش لذت ببرند !!!

شاید به نظر خنده دار بیاد و لی کاملا واقعیت داره !!

همه ما نظیر این افراد رو سراغ داریم ! این افراد در مورد های فای میتونن سخنوری هم بکنند و اغلب به دلیل سابقه داشتن برند های گوناگون وصرف هزینه های زیاد مدعی هم هستند . صدای خوب از نظر این افراد یک تعریف ساده داره :  بیس های عمیق و تریبل های شفاف و واضح .

این گروه معمولا عاشق صدای HPM100 هستند. واز اون به عنوان شاهکار تکرار نشدنی یاد میکنند.

اگر یک قطعه موسیقی کلاسیک با یک سیستم صوتی رفرنس برای این افراد پخش کنید سریع حوصله شان سر میرود . 

این علاقمندان برای تست سیستم های صوتی هیچگاه نمیتوانند از قطعات تکنوازی پیانو /ساکسیفون / ویولون و کلاسیک استفاده کنند و بیشتر از قطعات پاپ و معمولا تکنو استفاده کرده ولذت میبرند

در واقع این گروه با قسمت مید موسیقی نمیتونند ارتباط خوبی برقرار بکنند 

میدونیم که قسمت اعظم صدای یک اجرائ موسیقی در محدوده میدرنج قرار داره و بیشترین قابلیت یک سیستم در باز پردازی اجرائ موسیقی به این محدوده مربوط میشه . بیشترین شاخص های اصلی صدا مثل : ساند استیج / ترنسپرنسی/ وضوح /دقت / سرعت و... مربوط به این ناحیه فرکانسی از صداست . با این حساب افراد دسته اول چندان درکی از این شاخص ها ندارند و نمیتونند صدای خوب رو تحلیل بکنند.

شاید تعجب کنید اگر بدانید که حتی خیلی از دست اندر کاران های فای و DIYer ها فروشندگان و پیشکسوتان های فای هم در همین گروه اول هستند !!

گروه اول معمولا متعصب هم هستند . متعصب به برند خاص / به یک کشور تولید کننده خاص / متعصب به یک المان ویا قطعه خاص و...

در اینترنت هم نظیر این افراد به چشم میخوره افرادی که به لامپ تعصب نشون میدن !!

البته داریم افرادی رو در این گروه که با ذکر عبارت میدرنج سعی در اثبات درک صحیح خودشون از صدا دارند ولی درکی از میدرنج صدا ندارند .

این گروه با برند لامپ / کشور تولید کننده / نایاب و یا کمیاب بودن اون /گرون بودنش بیشتر حال میکنند. 

وافعیت امر اینه که ذهنیت و بک گراند ذهنی روی ادراکات ما از حواس پنچگانه بشدت تاثیر میزاره . میتونید امتحان کنید . از دوست خودتون بخواهید که وقتی شما ولوم تریبل رو دارید باز میکنید تاثیرش رو روی صدا براتون توضیح بده .بهش تلقین کنید که دارید ولوم رو باز میکنید اما این کار رونکنید . اگر با مهارت این عمل رو انجام بدید دوستتون از بیشتر شدن تریبل ها بهتون خبر میده بدون اینکه اتفاقی افتاده باشه !!

این مطلب عقیده شخصی من نیست و از نظر روانشناسی واقعیت و پایه و اساس داره !!

داشتن ذهنیت خوب از یک سیستم صوتی مثل برند / قیمت و لامپی بودن و... میتونه صدارو برای ما لذت بخش بکنه و ما انونو به ذات صدا ربط بدیم !!

این گروه رو به راحتی میشه به چالش کشید و زیر سوال برد با وسیله ساده ای به نام ABX 

ABX چیست ؟ این وسیله برای تست و مقایسه دو سیستم صوتی / دو اسپیکر / دو آمپلی فایر  و.... مورد استفاده قرار میگیره .

نحوه مقایسه به این ترتیب هست که سیستم های مورد مقایسه پشت یک پرده تیره رنگ قرار گرفته و افراد حاضر بدون اینکه بدونند صدا مربوط به کدام سیستم هست به مقایسه و تحلیل اون میپردازند. این دستگاه بصورت رندوم و  یا انتخابی سیستم هارو برای پخش صدا انتخاب کرده و حضار در مورد صدا نظر میدن .

علاقمندان های فای در رسته اول در این تست ها دچار سرگردانی میشوند !!

بهتون قول میدم خیلی از افرادی که ادعای تشخیص ودرک صدای درست و حتی تفاوت دو لامپ با یک شماره از دو کمپانی متفاوت رو دارند در این مرحله دچار دستپاچگی میشن.

وصد البته بهتره که تست ها و مقایسه ها به این روش انجام بگیره حتی برای افراد حرفه ای چرا که تاثیر ذهنیت در این افراد اگرچه کم هست ولی به هرحال وجود داره .

این کامنت رو هم دوست خوبی گذاشته بود دیدم جالبه و تاییدی براین مطالب گفتم خوبه شما هم بخونید :

"چند سال پیش تستی در مورد تاثیر روانی برند  گوشی موبایل در اروپا انجام گرفته بود یک بار با روئیت گوشیها وبا استفاده از یک هدفون استاندارد ثابت برای همه گوشیهای تست شونده وبار دوم با گذاشتن گوشی در یک جعبه . خیلی جالبه بار اول نزدیک به 80درصد به نوکیا رای دادند و بار دوم که گوشیها را نمیدیدند نوکیا چهارم شد"

آقای اکبری در وبسایت خودش hifi.ir در مورد سطح شنیداری های فای دوستان مطالب خوبی داره که خوندنش رو توصیه میکنم

گروه 2 :

این گروه هم خصوصیات گرو ه اول رو تاحد زیادی دارند ولی در یک پله بالاتر میتونند با صدا و موسیقی ارتباط برقرار یکنند . در منزل آلبوم ها و آرشیوی از موسیقی های مورد علاقه خودشون رو دارند . این گروه بصورت سلیقه ای با صدا برخورد میکنند .

این دسته معمولا صداهای هیجانی رو بیشتر میپسندند صدایی با داینامیک بالا .

وضوح صدا / داینامیک  وخصوصیات ماکرو در صدا برای این گروه قابل لمس هست 

اما به شاخص هایی مانند tranparency /sondstage و Airy بودن صدا /رنگ صدا چندان احاطه ای نداشته و نمیتونند ارتباط برقرار کنند .نه اینکه نخوان ارتباط برقرار بکنند. 

معمولا بیشتر بحث و جدل روی صدا بین افراد گروه دوم اتفاق میافته وهرکس خودش رو رفرنس فرض کرده و سلیقه دیگری رو رد میکنه . 

داشتن تعصب به برند و المان و... دراین افراد وجود داره اما کم رنگ تر از دسته اول هست .

اما به هرحال این دسته هم بعد از اینکه مدتی با یک سیستم صدا گوش کردند از اون خسته شدا و دنبال تنوع هستند

این گروه رو هم میشه تا حد زیادی با ABX زیر سوال برد

گروه سوم :

گروه سوم افرادی هستند که در درجه اول عاشق موسیقی هستند . منزل این افراد کلکسیونی از اجراهای مختلف موسیقی / آلبوم ها و آرشیو کامل از خوانندگان و نوازندگان معتبر و معروف مورد علاقه شان هست. 

حاضرند برای یک سی دی ویا وینیل اورجینال ازیک قطعه یا آلبوم مورد علاقه شون ولخرجی بکنند

درحین گوش دادن به موسیقی سیستم رو فراموش میکنند و روی ظرافت های موسیقی مربوط به نوازندگی / تنظیم و... متمرکز میشن

این افراد درک کاملی از رنگ صدا دارند و حتی صدای دوساز هم نوع و هم مارک رو از هم تشخیص میدن.

بازپردازی دوباره اجرای یک ارکسترسمفونی و یا یک اجرای زنده اون در منزل بالاترین آرزو وانتظار این افراد ازسیستم صوتی هست.

سیستم رو به عنوان وسیله ای برای لذت بردن از موسیقی میدونند . 

صرفا دنبال صدای خوب هستند بدون توجه به مارک و برند و قیمت  و لامپی یا ترانزیستوری بودن سیستم . 

این گروه رو نمیشه به راحتی با ABX زیر سوال برد . چرا که با دقت گوش میکنند و با ماهیت صدا کار دارند و بی توجه به سخت افزار هستند.

این افراد با شاخص هایی از قبیل  tranparency /sondstage و Airy بودن صدا /رنگ صدا به راحتی ارتباط برقرار میکنند و لذت میبرند . عاشق صدای Flat هستند ودر تعریف یک صدای خوب هیچگاه به میدهای درخشان و تریبل های واضح و بیس های عمیق اشاره نمیکنند .

صدای خوب از نظر این افراد صدایی است که اثر سیستم در اون معلوم نباشه .

به این دسته اصطلاحا آئودیوفیل میگویند !!

این افراد معمولا هیچ تعصبی رو سیستم خودشون ندارند و از هیچ فرصتی برای داشتن صدای بهتر غفلت نمیکنند . اهل تست و مقایسه و مشورت با سایر دوستان هستند . و در بحث های های فای و تحلیل صدا بیشتر روی میکرو متمرکز هستند و براحتی تفاوت های  دو صدای نزدیک به هم رو تشخیص میدن 

و از همه مهمتر درک درستی از یک رفرنس برای صدا دارند و دنبال صدای رفرنس هستند.

 

/ 14 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهرام

منظور من از چند تا اصطلاح بود کميت نبود. دوما صداي HPM ها مخصوصا 60 از خيلي از بلندگوهاي امروزي بهتر هست. عبارت کم خطا اصولا زماني که سه راهه رو با دوراهه مقايسه مي کنيد انصاف نيست چرا که کراس اور سه راهه خطا داره. اما اينکه مرتب بگيم با اين لامپ اگر درست باياس بشه با ياين بلندگو اگر در جعبه مناسب باشه ... عملا بدرد نمي خوره. اين جعبه مناسب دقيقا چيه؟ در ضمن استاندارد صدا بلندگو چيه ؟ مثلا براي صداي بلندگو هم ISO داريم؟

شهرام

در ضمن اگر کسي از همين باند هاي بدرد نخور HPM 60 داره من خريدارم Milleniuom@yahoo.com

آرش

در پاسخ به آقای "شهرام" باکس مناسب یعنی چیزی که با توجه به شاخصه های ts بلندگو و با در نظر داشتن شاخصه الکتریکی-مکانیکی بلندگو طراحی شده باشه. واقعا شرمنده ام ولی میدونم شما از کدام دسته "طرفداران های فای" هستید. من دوستی دارم که مثل شما همیشه از اسپیکرهای vintage استقبال میکنه. وضع مالی نسبتا خوبی هم داره و حداقل 30-40 میلیون هزینه کرده برای سیستمش... انواع مدلهای hpm... JBL L-100... JBL 4350!! سروین وگا و ... و مجموعه ای عظیم از آمپلی فایرهای قدیمی سنسویی و پایونیر و یه سری جدیدتر از JBL و ... با خروجی های چند صد واتی و حتی چند کیلوواتی! [وحشتناک] این دوست من صرفا شخصیه که میخواد بلندگوهایی با درایوهای 15 اینچ غول پیکر رو به افرادی نمایش بده و فخر بفروشه و دوست داره دیگران از ظاهر و صدای 135سی بلی خونه خراب کن شیشه شکن سیستمش اشک شوق بریزن و به نشانه تحسین براش کف بزنن!![ابرو] ولی این شخص از صدا هیچی نمیدونه... البته نظر شما قابل احترامه و این نظر برمیگرده به حس شنیداری و اینکه چقدر گوش های تعلیم دیده و آشنا با صدا دارید...

صالحی

سلام جناب مراد پور یه ایمیل خدمتتون فرستادم لطفا هر زمان که فرصت داشتید پاسخ بدین ممنونم

r

سلام عارف جان یه سفارش داشتم اگه ایمیلتو چک کنی وجواب بدی ممنون میشم

شهرام

با سلام به اقاي آرش. ممکن هست کمي در مورد سيستمي که با ان موسيقي گوش مي کنيد بفرمائيد. مشتاقم بدانم دوستان چه سيستم هايي دارند.

آرش

@ پاسخ به آقای شهرام من اصولا اسپیکری رو می پسندم که حساسیت بالایی داشته باشه، در واقع هورن ها بیشتر مورد پسند من هستند. البته من هم مثل خیلی از دوستان دیگه توانایی مالی محدودی دارم و مثل چند نفر انگشت شمار نمیتونم بلندگوهای 100 میلیونی و آمپلی فایر 150 میلیونی داشته باشم، ولی این باعث نمیشه که از صدا لذت نبرم. من کامپوننت هایی رو انتخاب کردم که نسبت به قیمتشون صدایی به مراتب بهتر دارند. سیستمی اصلی که باهاش موسیقی گوش میدم: بلندگو: Klipsch Cornwall مودیفای شده با حساسیت 108db@1w/1m آمپلی فایر ترانزیستوری: Onkyo M504 Integra پری: Onkyo P308 Integra آمپلی فایر لامپی: DIYed سورس: Shanling DAC-50 و لپ تاپ با فایلهای Flac گرام: Thorens 125MKII + SME 3009 پیکاپ گرام: Denon DL-103R اینترکانکت: DIYed Pure silver کابل اسپیکر: VHD hybrid 122 یه هورن گرد 217 هرتزی مشابه Oris 250 ساختم که در برندهای گرون قیمتی مثل Avantgarde, Cessaro, Oris مشابهش استفاده شده... میتونید توی لینک زیر ببینید: http://tinyurl.com/round-horn این هورن دقیقا مشابه هورن Oris 250 ساخته شده که در لینک زیر می بینید: http://tinyurl.com/cv3fmvs

امیر

با سلام به راهنمایی احتیاج داشتم من موزیکو بیشت با صفحه گرام گوش میدم و سیستمم هم یه امپ سونی ta-70 دارم بری گرامم گرفتم ویک دک کنوود دارم که وصل به کامپیوتر ار اسپیکرش هم برای همون سونی استفاده میکنم میشه یک فونو استپجم بگیرم وصل کنم یا بسازم یا نسبت به این سیستم که دارم یه آمپ لامپی بسازم راستیتش دنبال یک چپز خوب ارزون قیمتم

جواد

با سپاس از شما... مطالب مفیدی بود...

حامد

ممنون خیلی جالب بود برام...باید بیشتر روی گوشهام کار کنم [شوخی]