انتخاب با شماست لامپ یا ترانزیستور ؟

همونطور که قبلا هم گفتم هم با ترانزیستور وهم لامپ نتایج فوق العاده در زمینه های فای گرفته شده و هرکدام محاسن ومعایب خودشونو دارند و برتری دادن یکی از اینها بر دیگری نشانه ناپختگی فکری و منطقی خواهد بود . استدلال هامون بیشتر برمبنای اصول فنی هست و فقط به ذکر معایب و محاسن نسبی هردو میپردازیم .

یکی از معایب آمپلی فایر های لامپی  واکنش و پاسخگویی مختلف به بارهای مختلف هست  مخصوصا در آمپلی فایرهای لامپی که فاقد فیدبک منفی جهت کنترل بهره تقویت هستند ! فیدبک منفی همیشه عوارض ناخواسته دارد همچون انحراف سیگنال و هارمونیک های متقاطع و... چه در ترانزیستور و چه در لامپ ! تصور اینکه لامپها کاملا خطی رفتار میکنند و های فیدلیته ایده آل هستند تصور درستی نیست چرا که اگر اینطور بود فیدبک ها اثر مخربی بر آن نداشت !!!!  یکی دیگر از مشکلات های فای در تقویت کننده ها ایجاد هارمونی های اول -دوم -سوم-و... که هارمونی های او ل و دوم ازنظر موسیقیایی چه در موسیقی کلاسیک که فاقد ربع پرده هستند و چه در موسیقی شرقی حالت مطبوعی  ایجاد میکنند و به موسیقی غنا میبخشند و آن را پرتر جلوه میدهند اما هارمونی ها بعدی اثر مخربی دارند ..

آمپلی فایرهای لامپی که فیدبک منفی دارند صدای متفاوتی با آمپلی فایرهای معمولی ترانزیستوری ندارند اما مزیت لامپ اینه که در آمپلی فایرهای لامپی حذف فیدبک منفی به مراتب ساده تر از ترانزیستور است . (حذف فیدبک یا آثرات مخرب در ترانزیستور نیاز به دانش بسیار بالاتری ومدارات پیچیده تر داره) با حذف این فیدبک قسمت اعظمی از هارمونی های متقاطع حذف شده و موسیقی واضح تر وبرجسته تر به نظر خواهد رسید .البته به شرطی که برعیب اصلیش یه جورایی غلبه بکنید یعنی اسپیکر مناسبشو پیدا کنید و فقط با همون ازش کار بکشید . آمپلی فایرهای ترانزیستوری هم کیفیت با لامپ قیمت های بالاتری دارند ولی این درمقابل معایب لامپ مانند عمر محدود و تلفات بالا و حرارت زیاد و وزن و حجم بالا  چندان مورد توجه نیست وانتخاب بیشتر سلیقه ای خواهد بود !!و برای کسانی که تنوع طلب هستند و از باندهای مختلف استفاده میکنند  پیشنهاد ترانزیستور وبرای کسانی که با یک باند ثابت دوست دارند صدای مورد سلیقه ی خودشونو گوش بدند لامپ مورد توصیه است

با یک پروژه آمپلی فایر لامپی و اسپیکر مچ با این آمپلی درخدمتتون خواهم بود .

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
پیمان

به هر حال منتظر پروژه ایم .یا علی !

علي

براي يك DIY موفق ترانزيستور نتيجه بهتري داره. لامپ لذت بخش تر هست اما نتيجه استانداردي نداره.

رضا

من چون دوست دارم صدای مورد سلیقه خودمو گوش بدم میرم سراغ لامپ . وبی صبرانه منتظرم