اولین اینتراستیج های موفق ایران در آمپلی فایرهای 211 SETSON

قبل از شروع به ساخت آمپلیفایرهای مونو بلاک بر اساس 211 . نقشه های زیادی مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفت . لامپهای مختلفی برای درایو کردن 211 مورد مقایسه قرار گرفت . این لامپها بصورت کوپل  خازنی یا بصورت کاتد فالوور مورد آزمایش قرار میگرفتند .

یکی از نقشه هایی که در پست های چند ماه قبل وبلاگ به اون اشاره شده بود

http://setson.persianblog.ir/post/141/

بخاطر کوپل تمام ترانسفورمری و طراحی خوب منبع تغذیه و  همچنین مشخصاتی از قبیل بایاس فیکس لامپ درایور  و... خیلی مورد توجه بود .

از چندین ماه پیش شروع کردیم به ساخت و آزمایش نمونه های متعددی از اینتراستیج ها .

بر اساس این که تجارب بسیار موفقی از ساخت چوکهای خروجی پشتوانه این کار بود ساخت اینتر استیجها شروع شد اما همونطور که قبلا هم در مورد اینتر استیج ها اشاره کردم . ساخت اینتراستیج ها به مراتب سخت تر و پیچیده تر از ساخت چوکهای خروجی هست چرا که اندازه ها کوچکتر و محاسبات دقیقتر هست.

به عنوان مثال ضخامت عایق هایی که بین لایه های این چوکها قرار میگیرند باید دقیق و محاسبه شده باشند .ضخامت کم علی رغم کوپل بهتر باعث ایجاد خاصیت خازنی بین لایه ها و امکان اسپارک میشود ودرمقابل ضخامت بالا باعث عدم کوپل کامل و ناتوانی اینتراستیج در کوپل فرکانسهای بالا میشود.

همچنینی در نظر داشتن میزان جریان مناسب اینتر استیج از موارد بسیار مهمی است که کم بدون اون باعث پایین آمدن توان اون و بیشتر شدن جریان باعث درایو نشدن کامل اون توسط لامپ مربوط و همچنین  بهم خوردن پاسخگویی فرکانسی خطی چوک خواهد شد. 

 

 

داشتن جریان مناسب / اندوکتانس کافی / مقاومت DC پایین / کمترین خاصیت خازنی و رعایت موارد ایمنی بدلیل کوچک بودن مقیاسها و... همه جزو مواردی بود که دقیقا باید رعایت میشدند.

 توجه داشته باشید یک چوک اینتر استیج زمانی بسیار بیشتر از یک چوک خروجی صرف ساخت میکند 

بلاخره فرمول  دقیقی از ساخت اینتر استیج ها رو بدست آوردیم . نتیجه واقعا تحسین برانگیز بود !! پاسخگویی فرکانسی وسیع از 10 هرتز تا بالای 100 کیلو هرتز !!!

نقشه مورد نظر بصورت کوپل تمام ترانسفرمری اجرا شد و نتیجه کاملا مطلوب بود 

صدایی بدون خطای فازی خازنها . سیگنال با وضوح تمام تقویت شده و روانه بلندگو میشد . تست ها و آزمایشات دیستورشن / پاسخگویی فرکانسی / تست توان مفید /سنجش میزان دمپینگ و... همه عالی بودند

طبیعی بود در شرایطی که در ایران حتی ساخت چوک های خروجی درگیر مسائل پیش پا فتاده ای نظیر افت فرکانسهای بالا و بیس کم و هارمونیکهای فرد و صدای خشن و... بود و هنوز هم هست پذیرش این مطلب از سوی علاقمندان و دوستان قطعا سخت به نظر می رسید که :

" علاوه از اینکه نتایج بسیار خوبی رو در ساخت چوکهای خروجی بدست آورده بودیم در داخل کشور موفق به طراحی و ساخت اینتر استیج هایی شده بودیم که در تمامی مراحل تست های آزمایشگاهی موفق و سربلند بودند "

مطمئنا اگر مستقیما از طریق وبلاگ اعلام میکردیم که چنین اتفاقی افتاده مسلما با توجه به اینکه این کار برای اولین بار در ایران بصورت موفق انجام میگرفت  وتاقبل از اون حتی از سوی افرادی که DIY لامپی اجرا میکنند غیر ممکن بیان شده بود . بنابراین پذیرش اون از سوی مخاطبان فنی و آگاه  مشکل می بود همچنین افرادی که به خاطر منافع مالی خودشون (کسانی که انبار چند هزار لامپی دارند)مدام سرگرم حاشیه سازی و تخریب فعالیت دیگران هستند .به راحتی میتونستند به این حرکت حمله کنند چرا که بدلیل نداشتن سابقه فنی و تجارب لازم در این کار تخریب  دیگران تنها راهیست که میتوانند انجام دهند.

بنابراین تصمیم گرفتیم پس از ساخت در یک مکان معتبر و مورد تایید که امکانات رفرنسی داشته باشه این آمپلی فایرها مورد آزمایش و تست های حرفه ای قرار بگیرند. تا  اثباتی برای درستی کارها و صحت محاسبات و.. برای مخاطبان فنی و علاقمند و سایر دوستان و.. باشد

تا هم اشکالات جزئی که احتمالا از دید ما پنهان بوده مشخص بشه و هم اینکه طراحی کلی مخصوصا اینتراستیج ها امتحان خودشونو پس بدن 

در گزارش تست آمپلی فایرهای مونو بلاک SETSON که مورد تایید مدیرعامل محترم این شرکت نیز قرار گرفت و در وبسایت رسمی خودشون نیز این رو اعلام کردند

این آمپلی فایرها در تست های فرکانسی بدون هیچ عیب و نقصی سربلند بودند .

خوب میدونیم که کوچکترین اشتباهی در ساخت اینتراستیج ها بازه فرکانسی رو بشدت محدود میکنه . حتی در خیلی از فروم های خارجی هم در این مورد بحث ها شده و اغلب DIYer ها بدلیل فرار از اون بیشتر سمت کوپل خازنی میروند

عبارت " full transformer coupled " بر روی پنل اصلی دستگاه نیز حک شد چرا که فلسفه اصلی و اعتبار اون به همین دلیل بود 

سایر تست های شنیداری نیز تاییدی بر داشتن صدای گرم و دوست داشتنی از این آمپ ها بود. 

آمپلی فایری با طراحی متفاوت که برای اولین بار در ایران اجرا می شد 

کلی وقت و هزینه صرف آزمایشات و ساختن اینتراستیج ها شد. در حالی موفق به ساخت اینتراستیج های استانداردی شدیم که کسانی که ادعای لیدر بودن و کپی شدن فرمولهای طلایی چوک پیچی خودشون رو دارند  هنوز در گسترش بازه فرکانسی چوکها خروجی معطل مانده اند و در مورد اینتر استیج اینگونه مینویسند :

".پیچیدن اینتر استیج به علت  نیاز حتمی به نوعی  متریال خاص در هسته و پیچیده گی خاص نوع سیم پیچی  ...در ایران و دیگر کشورها در کارگاههای محلی تقریبا امری محالی است و در هیچ فرومی یا سایتی توسط افراد  اشاره به وجود تجربه موفق تا کنون  نشده است ."

مسلما پذیرش این حقیقت علی رغم اثبات اون در استودیو آوین آوا برای  اینگونه افراد خیلی سخت بوده و حاشیه سازی ها تازمان فعالیت فنی و و بلاگ نویسی این وبلاگ ادامه خواهد داشت. افرادی که بدلیل نداشتن اطلاعات فنی کافی به رنگ و قیافه دستگاه ایراد میگیرند تا بتونند به نوعی این فعالیت رو تخریب بکنند .

درپست بعدی تحلیل فنی از این آمپلیفایر رو خواهید دید

/ 3 نظر / 6 بازدید
افخمی

این موفقیت را به شما تبریک میگویم .لطفا درمورد اینتراستیج بیشتر توضیح دهید.

نجفی

مطلب بسیار جالبی بود... بجای اینکه به صرف عنوان کردن اصطلاح مثل خیلی از خشک مغزها بسنده کنی، دقیقا توضیح میدی و مسائل رو موشکافی میکنی... در نظر گرفتن تمام این نکات تکنیکال و دقت بسیار زیاد در کار نتیجه اش میشه اون صدایی که از مونو بلاک ها شنیدیم... ولی یه سری افراد معلوم الحال دور گود نشسته اند و فقط اورد بیجا میدن... فقط 4 تا اصطلاح رو لق لقه دهنشون کردن و مدام مثل گرگان گرسنه به دیگران می پرند و ادعای خدایی می کنند ولی در دنیای امروز های-فای در ایران " هیچ " تغییری ایجاد نکردن... فقط حرف میزنن و 4 تا شماتیک رو از فروم ها و سایت های خارجی پست میکنن تو وبلاگ... با 4 تا حرف گنده تر از سایز خودشون مغز مخاطب رو شستشو میدن و خواننده هم به به و چه چه میکنه [خنده] واقعا این عده کی میخوان از تفکرات دایی جان ناپلئونی بیرون بیان... مگه تو خارج از کشور هزاران DIYer سرشناس کار میکنند، کسی میاد به کسی دیگه گیر بده؟ کسی ادعایی نفر اول بودن میکنه؟ اه اه حالم بهم خورد از این جو متعفن و مشمئز کننده با افرادی مثل این گزافه گوی سبک مغز بزرگ دلاور های-فای! برای شما آرزوی موفقیت میکنم... امانتی ما فراموش نشود[نیشخن

!!!

شما از این نقشه کپی کرده اید ؟ منظورم این که عین همونو ساختید ؟