تعویض قطبهای سیم بلندگو ؟! چالشی جدید و جالب.

 به نظر شما درست بودن قطبهای سیم بلندگو چقدر اهمیت داره ؟ 

اصلا چطور میشه قطبهای یا ترمینال مثبت و منفی یک بلندگو رو شناسایی کرد ؟

آیا تعویض قطب رو صدا و کیفیت اون تاثیر داره ؟

 

یک روش ساده برای تست قطبهای نا معلوم یک بلندگو استفاده از یک باتری چند ولتی هست .

در صورتی که قطبهای باتری رو مطابق با بلندگو وصل کرده باشید به خاطر اعمال جریان DC  به بلندگو دیافراگم بلندگو به طرف بیرون حرکت خواهد کرد و به همیت ترتیب اگر بر عکس وصل شده باشه بوبین به طرف داخل مگنت کشیده خواهد شد

خب این تست برای خیلی از دوستان ساده و پیش پا افتاده هست . 

تعویض قطب یا ناصحیح بودن قطب های یکی از اسپیکرها در سیستم استریو باعث بروز مشکل غیر هم فاز شدن میشه.

فاحش ترین حالت بوجود آمده از بین رفتن و حذف بیس ها هست چرا که دو اسپیکر بخاطر وجود اختلاف 180 درجه در فاز باعث حذف بیس های همدیگر میشوند !

بیس ها بخاطر بلند بودن طول موج بیشتر قابلیت حذف همدیگر رودارند

همچنین سایر نواحی فرکانسی هم تحت تاثیر این اختلاف فاز قرار میگیرند برای دوستان باتجربه تشخیص نا صحیح بودن سیم های یکی از بلندگو ها حتی در مکالمه یا موسیقی های بدون ریتم هم ممکن هست.

بیشتریت بحث هایی که تا بحال بر روی سیم بندی و رعایت قطبهای بلندگو شده مربوط به هم فاز شدن بلندگو ها بوده . 

حالا اینجا یک سوال پیش میاد ؟؟ قبلا اشاره کردیم که تعویض یا برعکس بستن قطبهای یکی از بلندگو باعث بروز مشکل غیر هم فاز شدن میشه ! خب اگر هر دو بر عکس بسته بشن چطور ؟ جواب اینه که این مشکل حل میشه و بلندگو ها هم فاز شده و درحالت صحیح کار خواهند کرد .

اما بحث جدید ما روی تطبیق فاز نیست. و اینجا یک سوال جدید پیش میاد که درصورتی که قطبهای دو اسپیکر رو مطابق با هم برعکس روال همیشگی که مثبت بلندگو به مثبت خروجی آمپلی فایر وصل میشه و منفی هم به منفی ببندیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

از نظر تئوری هیچ تفاوتی در صدا احساس نخواهد شد چر اکه دوبلندگو مطابق با هم برعکس وصل شده و دقیقا هم فاز میباشند و گوش انسان نمیتونه به هیچ وجه معکوس شدن فاز رو بصورت مطلق متوجه بشه و این رو زمانی متوجه میشه که یک بلندگو نسبت به اون یکی اختلاف فاز داشته باشه .

پس موسیقی و کیفیت صدا از نظر تئوری دقیقا همان حالتی خواهد بود که سیم بندی ها درست انجام شده .

ولی در حالت عملی این دو حالت یکسان نخواهند بود.

در بحث سطح های شنیداری این اصل وجود داره که توانایی تشخیص و دقت پارامترها و شاخص های ارزیابی یک سیستم صوتی به مرور زمان و با تمرین بهتر و بهتر خواهند شد و دراین پروسه رفته رفته یک شنونده با تجربه تر شده و قادر به تشخیص تفاوتهای خیلی کم و ظرافتهایی در صدا خواهد شد که برای شنونده های کم تجربه تر و یا آماتور بی معنی و شاید هم غیر قابل درک باشه .

توجه کنید که منظور ما تنها شنونده هایی رو شامل میشه که آدیوفایل واقعی بوده و بدون تعصب دنبال صدای خوب و رفرنس هستند . کسانی مدام در حال کسب تجربه و آزمایش های گوناگون روی سیستم های صوتی بوده و کوچکترین تغییرات رو حتی در پلیسمنت بلندگو متوجه میشن.

حالا اگر میخواهید یک تست اصولی از سطح شنیداری خودتون بگیرید بهتره از این روش استفاده کنید.

با یک تراک ثابت از یک CD با کیفیت خوب تست رو شروع کنید ابتدا این قطعه رو در حالتی که سیم بندی هر دو بلندگو صحیح هست گوش کنید و یک بار دیگه در حالتی که  مثبت و منفی هر دو بلندگو رو برعکس بسته اید گوش کنید .

آیا تفاوتی احساس میکنید ؟ لطفا نگذارید ذهنیت شما روی قضاوتتون تاثیر بذاره !!

پیش داوری هم ممنوع !! اگر چیزی متوجه شدید به ما هم بگید 

ادامه مطلب رو واینکه و اقعا چه تفاوتی و به چه علتی ایجاد میشه رو موکول میکنم به پست بعدی تا خودتون قضاوت کنید . 

اگر هم چیزی متوجه نشدید اصلا ناراحت نباشید چرا که به واسطه همین تست ها ومقایسه ها و گوش کردن ها میشه لول شنیداری رو ارتقا داد و از موسیقی لذت بیشتری برد

مهم این هست که درست نظر بدید و اونچه را که میشنوید بیان کنید 

/ 3 نظر / 763 بازدید
مهدی

سلام خوشحالم که دوباره برگشتید! مثل همیشه مطالبتون جالب و مفید بود.

جواد

فک کنم تاثیرش روی بیس ها باشه وقتی درست وصل می شه بیس ها درست تر و وقتی برعکس وصل می شه بیس ها دفرمه می شن . برداشت من این بود درسته؟

کاضم شوندی

سلام.من چند سالی هست که علاقمندصدا و بلندگو شدم.و خیلی سریع متوجه بر عکس بودن سیم ها میشم.خودمم یک سیستم صوتی 5.1 دورست کردم که دوست دارم آقا عارف شما هم ببینی و نظرتونو بگید