لامپهای سه قطبی یا تریود

لامپهای سه قطبی که به تریود معروفند همانند دیود لامپی هستند منتها یک شبکه مارپیچ بصورت فنر دور کاتد پیچیده شده است گرید (grid) نام دارد

اگر این شبکه هیچ ولتاژی نداشته باشد لامپ دقیقا مانند دیود عمل میکند یعنی الکترونها از کاتد (کاتد داغ شده توسط رشته فیلامان) خارج میشوند و به سمت آند حرکت مبکنند اما اگر به این شبکه فلزی بار منفی نسبت به کاتد داده شود الکترونهایی که از کاتد در حال حرکت به طرف آند هستند توسط این شبکه دفع خواهد شد به این ترتیب باعث کاهش مقدار الکترونهایی خواهد شد که به آند میرسند  اما اگر کمی بار مثبت به شبکه داده شود درست عکس حالت قبل شبکه کمک خواهد کرد که الکترونهای بیشتری به آند برسد به این ترتیب جریان کاتد به آند بیشتر میشود  و این درحالیست که اگر بار مثبت شبکه اندکی افزایش یابت مقدار جریان الکترونها به طرف آند بشدت افزایش می یابد.

میبینید که لامپ خلاء میتواند به عنوان تقویت کننده عمل کند به همین سادگی !! و همین سادگی باعث عملکرد فوق العاده آن باشد. لامپهای تریود اولین تقویت کننده لامپی بودند که بعد از آن لامپهای تترود و پنتود نیز اختراع شد که در مطالب بعدی مفصلا ساختمان اونارو توضیح خواهم داد. 

لامپهای تریود مورد علاقه خیلی از سازندگان آمپلی فایر لامپی هستند . امروزه خیلی از آمپلی فایر های حرفه ای توسط همین لامپهای خلاء که دهه ها پیش از یاد رفته بودند ساخته شده ودر خلوت دوستداران های فای گوشنوازی میکنند !! 

شماتیک لامپ تریود را درشکل زیر ببینید

/ 2 نظر / 144 بازدید
محسن

آقا واقعا دمت گرم این مدار سه بعدی کننده فوق العاده نتیجه داد باور نمیکردم مدار به این سادگی اینقدر افکت داشته باشه !! همیشه فکر میکردم سوراند باید یه مدار پیچیده ای داشته باشه . فقط یه مقدار هوم داشتم اونو چکار کنم برطرف بشه؟

آرش

به نظرت میشه از رکتیفار تو یه مدار برای تثبت ولتاژ استفاده کرد؟ یه چیزی شبیه کاری که دیود زنر انجام میده