اهمیت بالانس فرکانسی در های اند

یکی از مهمترین فاکتور های یک سیستم صوتی برای قرار گرفتن در رده های اند داشتن پاسخگویی فرکانسی خطی هست .  و در کنار اون صد البته سرعت پاسخگویی بالا و چند فاکتور مهم دیگه که در موردش هم خواهم نوشت . منتها داشتن پاسخگویی فرکانسی به چه معنی هست ؟

معنیش اینه که سیستم (شامل سورس +امپ+اسپیکر) بتونه تمام طیف فرکانسی رو در یک شدت صوتی مساوی(db)  تولید بکنه . 

این تعریف ایده ال از پاسخگویی فرکانسی خطی هست . اما در شرایط واقعی هیچ سیستمی به معنی ایده ال کاملا خطی نیست و قاعدتا دارای کم و کاستی هایی هست . سیستمی که بتونه خطی تر باشه ایده آل تر خواهد بود .

وقتی که سیستم پاسخگویی خطی نداشته باشه بالانس فرکانسی به هم میخوره در این سیستم ها بعضی نواحی فرکانسی بالاتر و بعضی ضعیف تر شنیده میشوند . 

داشتن بالانس یا تعادل فرکانسی به این معنی هست که پاسخگویی سیستم در فرکانسها مختلف با هم برابر باشه . 

توجه کنید که منظور ما در اینجا اشاره به یک کامپوننت خاص نیست و اشاره به کل سیستم داریم و این بحث برای یکایک  اجزای سیستم  قابل تحلیل هست  منتها گاهی اوقات شاید یک کامپوننت به تنهایی دارای نواقصی باشه اما در ترکیبی مناسب با سایر قطعات سیستم این نواقص بر طرف بشه . 

برای مثال بسیاری از آئودیوفیل ها از گرفتن صدایی ناب از یک فول رنج با امپ لامپی اتفاق نظر دارند چرا که همونطور که قبلا توضیح دادیم معمولا فول رنجها منحنی پاسخگویی AC برعکس پاسخگویی فرکانسی دارند و نهایتا اگر یک امپ لامپی با مشخصات مناسب استفاده بشه میتونه نواقص فرکانسی فول رنج رو جبران کرده و صدایی خطی تولید بکنه . چیزی که با امپ ترانزیستوری تقریبا مقدور نیست . 

دلیل مورد توجه قرار گرفتن فول رنج برای علاقمندان آمپلیفایرهای لامپی هم ناشی از همین مورد هست .

به هر حال بحث ما بر روی پاسخگویی فرکانسی کل مجموعه هست . 

اهمیت بالانس فرکانسی بسیار بیشتر از سایر موارد در های اند هست . حتی خیلی از آئودیوفیل های باتجربه هم در این مورد دچار اشتباه و خطا میشوند !!

بله بالانس فرکانسی میتونه مارو دچار خیلی اشتباه ها بکنه . توانایی تشخیص کنتراست از رنگ توانایی و مهارت خاصی هست که تنها بواسطه شنیدن وتمرکز بر روی صداهای مختلف بدست میاد !! حتی خیلی از افراد با تجربه و حتی مدعی هم در مقایسه دوسیستم باهم شاید نتونند این تفاوت رو درک بکنند .

بارها شاهد این بوده ایم که آدیوفیل ها باتجربه هم داشتن برجستگی مختصری در پاسخگویی فرکانسی ناحیه ای از میدها رو به حساب داشتن جزئیات بالا یا تفکیک بهتر تلقی کرده اند . حتی این مورد رو در سایت ها ووبلاگ های خارجی هم میتونید ملاحظه بکنید .

یکی از نواحی مهم فرکانسی که بیشترین جزئیات صداهای موسیقی در اون قرار داره و مواردی مانند ساند استیج و فاز و وضوح و جزئیات  و ... در اون قرار داره فرکانسهای مید هست !!

ناحیه فرکانسی که از حدود 500 هرتز شروع میشه و تاحدود 5000 هرتز ادامه داره بیشترین درک گوش ناشی از ساند استیج و وضوح و تفکیک و ایری بودن صدا و... از این محدوده حاصل میشه .

شاید برای گوشهای کم تجربه شنیدن صدایی که میدهای کمی برجسته تر داره صدای با وضوح و تفکیک و ... بالا  باشه چراکه به واسطه بالا بودن این ناحیه درک این موارد راحت تر هست اما متاسفانه از نظر ایده آل های های اند این صدا بالانس نیست !!

تاکید زیادی داریم برای درک تفاوت کنتراست با رنگ . اگر سیستم صوتی شما دارای تن کنترلر یا اکولایزر هست خوبه که امتحان بکنید !!

در محدوده فرکانسهای ذکر شده با ولوم ها بازی کنید ببینید محدوده مید چقدر روی درک مغز از وضوح و شفافیت و ساند استیج و جزئیات سیگنال تاثیر میذاره !!!

این میتونه تمرین خوبی باشه . باید یاد بگیرید که کنتراست ربطی به رنگ نداره و ناشی از قابلیت سیستم در رندر کردن جزئیات سیگنال با سرعت ووضوح بالا هست .

بعضی از فرکانسها مانند رنگها متضاد خودشونو دارند مثلا رنگ قرمز که متضاد اون سبز هست یا رنگ آبی با صورتی و... 

در مورد نواحی فرکانسی هم پایین بودن دامنه طیفی از فرکانسهای بم  مثلا حول و حوش 400 هرتز باعث میشه که فرکانسهای 4 کیلو هرتز برجسته تر شنیده بشن !!

یک مطلب مهم که همه علاقمندان های فای باید بدونن اینه که گوش های ما هم دارای سیستم هوشمند کنرل دامنه وشدت صدا AGC وهم یک متعادل کننده فرکانسی اعجاب انگیز هست. میشه گفت خداوند متعال یک اکولایزر با بی نهایت کانال فرکانسی رو در سیستم شنوایی ما خلق کرده که میتونه خودشو باصداهای محیط سازگار کنه تا نهایتا ماصدایی خطی بشنویم !!

منتها این اکولایزینگ سیستم شنیداری ما میتونه مارو به اشتباه بیاندازه .ماندگاری این اکولایزینگ سیستم شنیداری ما بستگی به این داره که ما چقدر در محیط  مورد نظر حضور داشته وداریم و چقدر گوشهای ما درگیر صدای یک سیستم خاص بوده اند .

به طور خلاصه اگر مدت طولانی بایک سیستم صوتی صدا گوش کنید سیستم شنوایی خودشو برای مدت طولانی تری با اون سیستم هماهنگ کرده و بالانس خواهد کرد و حتی اگر سیستم خودتونو عوض کنید مدتی طول میکشه تا این اکولایزینگ با سیستم جدید خودشو متعادل کنه وبرای مدتی با سیستم صوتی جدید احساس راحتی نخواهید کرد !! 

در این بین اونچه که مورد نظرماست اینه که گوش ما بنابر خاصیت خودش مدام سعی در اکولایزینگ صدا داره و این ازیک نظر خوب هست که  فرکانسها رو بالانس میکنه اما مشکلی که بوجود میاد اینه که وقتی گوش ما به صدای یک سیستم برای مدت طولانی گوش بده اونو به عنوان رفرنس پذیرفته و سایر صداهارو با اون مقایسه خواهد کرد و در صورتی که سیستم صوتی ما صدای درستی نداشته باشه گوش ما نیز در قضاوت درست دچار خطا خواهد شد. .

خب شاید این سوال پیش بیاد که اگر گوش خودش رو میتونه وفق بده و پاسخگویی فرکانسی رو اکوالایزینگ بکنه و بالانس کنه چه حساسیتی رو بالانس بودن پاسخگویی فرکانسی سیستم صوتی هست !!

اولا ما میخواییم گوش ما صدای درست بشنوه تا درست بالانس بشه و بتونه قضاوت صحیح در مورد سیستم های صوتی بکنه !! 

ثانیا وقتی که گوش سعی در بالانس کردن طیف های فرکانسی داره قسمت عمده ای از فعالیت مغز مربوط به شنوایی مربوط به این امر شده و قدرت درک مغز از جزئیات موسیقی پایین اومده و نهایتا گوش و ومغز احساس خستگی زود رس را تجربه خواهد کرد !!

در بحثی که با آقای امیدوار داشتم ایشان به مطلب بسیار مهمی اشاره کردند که دوست دارم شما هم بخونید .

ایشون میگقتند :" برای درست شنیدن نباید پیش زمینه ذهنی داشته باشیم اینکه انتظار داشته باشیم که مثلا صدای سنج اینطور پخش بشه و فلان ساز اینطور بنوازه و میدها اینطور پخش بشند و صدای درام و ... اینطور شنیده بشه  باعث میشه درک ناقص و غلطی از صدایی که خواهیم شنید داشته باشیم چرا که در حال مقایسه با اون چیزی که در ذهنمون داریم خواهیم بود "

ما فطرتا قابلیت تشخیص صدای درست رو داریم به شرطی که بک گراند ذهنی در این مورد نداشته باشیم .

صدای درست صدایی هست که گوش رو حتی در دراز مدت خسته نکنه  . طبف فرکانسی خاصی در اون مشخص نباشه  ونشه خصیصه ای مانند بیس نرم و مید برجسته وتریبل  شفاف و .. به اون نسبت داد چرا که در غیر اینصورت مطمئن باشید سیستم صوتی به او ن صدا رنگ خودشو داده . 

و در یک کلام سیستم صوتی ایده آل که بالانس فرکانسی خوب هم داشته باشه  اینه که در حین گوش دادن به موسیقی متوجه حضور سیبستم نباشید  انگار که سیستمی در کار نیست .

آیا شما وقتی مشغول شنیدن اجرای زنده موسیقی مخصوصا با سازهای غیر الکترونکی هستید متوجه بیس های قوی ومید و تربیل و.. میشوید و ذهن شما درگیر این مواردهست یا اینکه با راحتی تمام متوجه خود موسیقی میشود ؟

/ 6 نظر / 44 بازدید
امین

سلام. خیلی ممنون بابت این مطلب علمی و مفید. یک سوال: من از مجموعه ای که به من پیشنهاد کردید و ساختم خیلی راضی هستم. فقط بخاطر مناسب نبودن کراس اووری که کار کردم صدای میدرنج در بعضی موزیک ها حالت پیچشی پیدا میکنه ولی صدا خیلی واضح و زنده و زیباست. میخاستم بدونم اگه کراس اوور پیشنهادیو کار کنم مشکلم حل میشه و چیزی از این صدای واضح و زنده کم نمیشه؟[سوال] خیلی ببخشید پرحرفی کردم[خجالت] پایدار باشید[گل][گل]

امین

وضعیت ایمیل ها خرابه نشد بهتون ایمیل بزنم شرمنده که سوالمو تو نظرات مطرح کردم[شرمنده] دوستدار شما امین.

امین

thank you very much my friend[بغل]

آرمن

آقای عارف با عرض سلام لطفا برای مطلب پایین بیشتر توضیح بدهی ...مثال بسیاری از آئودیوفیل ها از گرفتن صدایی ناب از یک فول رنج با امپ لامپی اتفاق نظر دارند چرا که همونطور که قبلا توضیح دادیم معمولا فول رنجها منحنی پاسخگویی AC برعکس پاسخگویی فرکانسی دارند و نهایتا اگر یک امپ لامپی با مشخصات مناسب استفاده بشه میتونه نواقص فرکانسی فول رنج رو جبران کرده و صدایی خطی تولید بکنه . چیزی که با امپ ترانزیستوری تقریبا مقدور نیس

آرمن

در ریاضی منفی در منفی مثبت می شود. ولی در صدا بعید می دانم چنین اتفاقی بیفتد. اگر کامپوننتی در بازه فرکانسی خاصی مشکل داشته باشد(همانطور که فول رنجها دارند)با کامپوننت "معکوس" آن نمی توان آنرا جبران کرد.

آرمن

مشکل فول رنج ها فقط الکتریکال نیست که به این سادگی حل شود. اونها مشکل مکانیکال هم دارند. درایورها در رنج های محدود هم مشکل دارند چه برسد از 20 تا 40کیلو هرتز!