چرا رکتیفایر لامپی ؟

اگه یادتون بیاد در مورد رکتیفایر لامپی قبلا صحبت کردیم و سوال این بود که چرا رکتیفایر لامپی در تغذیه آمپلی فایر های لامپی تاثیر مثبتی ایجاد میکنه؟

 رکتیفایر های سیلیکونی که یک افت ولتاژ ثابت حدود 0.6 ولت دارند اما رکتیفایر لامپی مانند یک مقاومت یک طرفه عمل میکنه ومیدونیم که بدلیل وجود  مقاومت داخلی این لامپها مورد توجه هستند اما یک سوال اینجا پیش میاد که خب وقتی مقاومت داخلی باشه افت ولتاژ خواهیم داشت  واین بیشتر عیب محسوب میشه تا مزیت ؟! 

یک استدلال میتونه این باشه که رکتیفایر لامپی باعث میشه که رابطه نرمی بین تغذیه و آمپلی فایر لامپی ایجاد بشه وتغذیه در مقابل آمپلی فایر سخت ومحکم عمل نکنه و نهایتا صدا گرم و دوست داشتنی به نظر برسه !! اما اینطور نیست !!

فکر کنید آمپلی فایری که میخواد یک سیگنالو با حداکثر وضوح وجزئیاتش تقویت کنه با این حساب وقتی به نقطه پیک یک سیگنال صوتی میرسه انتظار داره منبع تغذیه این ولتاژو براش تامین کنه اما منبع تغذیه نرمی نشون میده و سیگنال به پیک مورد نظر نمیرسه و  له میشه ونهایتا جزئیات و وضوح میاد پایین . !!

پس وجود رکتیفایر لامپی باعث نرم Soft شدن رفتار منبع تغذیه نمیشه بلکه برعکس !!

رکتیفایر لامپی دارای یک مقاومت داخلی هست که معکوس یک مقاومت معمولی عمل میکنه میدونید که طبق فرمول V=IR هرچه از یک مقاومت جریان بیشتری کشیده بشه ولتاژ بیشتری روش افت میکنه.

اما در رکتیفایر لامپی هرچقدر آمپلی فایر جریان بیشتری بکشه مقاومت داخلی اون کمتر شده و باعث میشه منبع تغذیه نه تنها نرم بلکه حالت ارتجاعی پیدا بکنه و آماده تامین جریانهای لحظه ای آمپلی فایر در لحظه های تقویت پیک های سیگنالهای صوتی باشه  واین یعنی بالا رفتن دقت در ظهور جزئیات وشفافیت صدای خروجی !

چون این لامپها معمولا فقط قادر به تامین جریانهای زیر یک آمپر هستند در ولتاژ های بالا بنابراین فقط در آمپلی فایر های لامپی مورد استفاده هستند

/ 2 نظر / 32 بازدید
مجید

پس که اینطور ؟ اتفاقا منم همیشه ذهنم مشغول این بود و فکر میکردم رکتیفایر هم از اون حرفاست تا بگن کلا دستگاه لامپیه [مغرور]

عماد

منطقی به نظر میرسه !! منبع تغذیه خوب باعث تولید صدای خوب میشه !![دست]