لامپهای قدرت با جریان بالا

در چندین پست وبلاگ در مورد خصوصیات آمپلی فایر های لامپی و واکنش های اون در مورد بارهای مختلف صحبت شده . اما لامپها علاقمندان خاص خودشونو دارند و در مقابل ترانزیستور نیز همچنین. 

موزیکالیتی صدا بحثی هست که علاوه بر داشتن خصوصیات های اند بیشتر به موضوع دمپینگ و رابطه مچ شدن بلندگو با آمپلیفایر لامپی مربوط میشه.

قبلا هم گفتیم که اگر طراحی خوب باشه واز قطعات خوب هم استفاده باشه ویک ایده خوب پشتوانه این طراحی باشه بصورتی که طراح فقط در طراحی خود آمپلی فایر رو نبینه واون رو در تعامل با سایر کامپوننت ها و یونیت های مورد استفاده بصورت یک سیستم واحد فاکتور ها وشاخص هاشو تعیین و بر اساس اون شروع به طراحی بکنه . مسلما نتیجه ایده آل خواهد بود.

اگر در طراحی یک آمپلی فایر داشتن دمپینگ بالا و  ولتاژ تغذیه کم  ( امنیت بالا ) و جریان بیشتر و نهایتا نسبت تبدیل کمتر در چوک خروجی مد نظر باشه طراحان با تجربه سراغ لامپهایی با مقاومت داخلی (مقاومت پلیت) کمتر و جریان بیشتر میرن.

از معروف ترین این لامپها که دارای کمترین مقاومت پلیت و بیشترین جریان پلیت و همچنین دارای بالاترین ضریب  gm هست میشه اشاره کرد به شاهکار روسی !!

6C33C

 این لامپ بدلیل خصوصیات فنی منحصر به فردش مورد توجه خیلی از آدیوفیل هاست !

مقاومت پلیت حدود 80 اهم !!! و جریان قابل تحویل پلیت بصورت مداوم تا میزان 600 میلی آمپر  و gm =40mA/v  از مشخصات بی نظیر این لامپ هست 

بدلیل بالا بودن جریان پلیت و همچنین مقاومت کم پلیت این لامپ در حالت OTL  یعنی بدون چوک خروجی هم مورد استفاده قرار میگیره.

استفاده از این لامپ علاوه بر داشتن ولتاژ کاری کم  200 ولت . نهایتا باعث ایجاد دمپینگ بالا در خروجی آمپلی فایر میشه . از طرفی کم بودن نسبت انتقال در چوک خروجی هم باعث تلفات مسی کمتر و راندمان بالاتر میشه .

 

 نزدیکترین لامپ به این لامپ روسی لامپ معروف 6336A هست 

این لامپ در حبابی کوچکتر بصورت دابل تریود ساخته شده . هرچند که 6C33C هم از نظر ساختمان داخلی دابل تریود هست اما با توجه به شکل زیر می بینیم که این دو تریود از داخل باهم موازی شده اند 

در حالیکه 6336a قابلیت استفاده از هر تریود را بصورت جداگانه داره !

در جدول زیر مقایسه کلی بین این دو لامپ از نظر جریان پلیت و مقاومت اون و gm ,وجریان فیلمانها قابل مشاهده هست .  

6336 بصورت دابل تریود موازی فرض شده است !

 

Tube 6336A 6C33C Gm 27 mA/V 40 mA/V Rp 100 ohm 80 ohm Max continuous anode current 200 mA 600 mA Heater current 5A 6.4A

Data for the 6336A is for both sections in parallel 

میزان جریان پلیت و نهایتا فاکتور gm در لامپها به ابعاد و اندازه های المانهای داخل لامپ و فاصله اونها بستگی داره . برای داشتن gm بالاتر این فاصله ها خیلی نزدیک تر شده وبنابراین کمترین تولرلنس در تفاوت دو لامپ میتونه باعث ایجاد تغییرات زیاد در مقدار مشخصات دو لامپ بشه . به عبارتی پیدا کردن دو لامپ مچ در لامپهای gm بالا سخت تر از لامپهای جریان کم وgm کمتر هست.

فرمول زیر رابطه کامل میزان gm را با ابعاد و اندازه های المانهای داخلی و ولتاژ  تغذیه و گرید نشون میده 

به نسبت ها اگر دقت کنید مطالب بالا قابل فهم تر خواهد شد .

gm = 3.5 * SQRT(Eg + Ep/µ)/(dc^3/4 + ((dc + dp)^3/4)/µ)^3/4 

Where

Eg =ولتاژ گرید

Ep =ولتاژ پلیت

µ = ضریب تقویت

dc =فاصله کاتد تا گرید

dp =فاصله گرید تا پلیت

ضریب تقویت هم در شرایط مشابه با وضعیت گرید از نظر فاصله بین شبکه های اون تغییر پیدا میکنه.

این دولامپ علاوه از نظر امکان  استفاده در حالت OTL بدلیل جریان بالا . میتونند گزینه های خوبی برای آمپلی فایر های لامپی باشند.

/ 0 نظر / 33 بازدید