گزارش تست و دمو مونو بلاک های ستسون در استودیو آوین آوا

 

 

 متشکرم از جناب آقای امیدوار وتمامی همکاران ایشان در استودیو آوین آوا که  فرصت و شرایط لازم رو برای گرفتن تست های مختلف صدا ( شنیداری) فراهم نمودند و با گشاده رویی ازاین تست استقبال نمودند.

 آوین آوا یک شرکت معتبر وکاملا فعال در زمینه سیستم های صوتی های اند (hi-end) هست و نمایندگی های خیلی از محصولات کمپانی های معتبر ومعروف  های اند رو اخذ کرده که خوشبختانه به علاقمندان این امکان رو میده که به محصولات شرکتهایی مانند

ASR / KR AUDIO / MANGER /SHANLING /RAYSONIC / OYAIDE / ACOUSTIC REVIVE / HIDIAMOND / AMAZON / MIYAJIMA /ACOUSTIC SIGNATURE

با قیمت مناسب در داخل کشور دسترسی داشته باشند .

اما چرا آوین آوا انتخاب شد :

برای گرفتن یک تست خوب و حرفه ای  که بتونه تمام قابلیت های سینگل اند 211 رو مشخص کنه نیاز بود به یک سورس دیجتال خوب  . کابلها و اتصالات مرغوب و معتبر و اسپیکر با قابلیت های بالا و نهایتا" یک محیط اکوستیک استاندارد . ودرکنار اینها وجود افرادی که تجربه کافی در زمینه های اند  وکار با برندهای مختلف دنیارو داشته باشند ضروری و مهم بود . تا مراحل تست به درستی و با دقت تمام پیش بره و تمام زوایای ناشناخته کار تا حد امکان معلوم وپیدا بشه . 

سینگل اند های 211 مراحل طراحی و ساخت و تست های آزمایشگاهی  از جمله تست پاسخگویی فرکانسی . / توان مفید / دیستورشن / نویز و... را پشت سر گذاشته بودند و نوبت به مراحل تست های شنیداری رسیده بود .

خوشبختانه آوین آوا برندهای متعدد و مختلفی در زمینه آمپلی فایرهای لامپی وارد کرده و تسلط واحاطه خوبی بر تولیدات روز و قدیمی در زمینه های اند از نظر کیفی و کمی داره . و داشتن این تجربه قطعا باعث قضاوت وارزیابی صحیح تر و مقایسه بهتر در این مورد می شد . چرا که ما با دونوع سنجش سروکار داشتیم یکی بر اساس ایده آل های های اند و دیگر برای ارزیابی موقعیت این ساخته در مقابل سایر برند ها .

بنابراین استودویو آوین آوا انتخاب خوبی بود برای این کار .

آشنایی ما با این شرکت برمیگرده به حدود یک سال قبل که جهت تامین قطعات (لامپ های تولید جدید)  و پیگیری یکسری مسائل فنی با این شرکت در ارتباط بودیم . طی ملاقات حضوری که با ایشان (سیروس امیدوار) داشتم  . و باتوجه به امکانات موجود در اونجا نهایتا پس از طی مراحل :  طراحی / آزمایش و ساخت نهایی آمپلی فایر . برای یک تست اساسی آوین آوا به نظر کاملا ایده آل بود .

به دلیل اینکه این اولین تست این آمپلی فایر در این شرکت بود تست فعلا به حضور خصوصی تیم آوین آوا و چند نفر از DIYer های اسپیکر  محدود بود

همونطور که میدونید گرفتن صدای خوب و درخور تحسین از یک آمپلیفایر لامپی مخصوصا !! سینگل اند شرایط ویژه ای رو میخواد

افزون بر رعایت مواردی مثل داشتن یک سورس دیجیتال یا آنالوگ  خوب . کابلهای استاندارد و های اند و.... شرط ویژه برای گرفتن صدای خوب از یک آمپلی فایر لامپی داشتن یک اسپیکر مناسب هست   !!

طبق هماهنگی هایی که قبل از تست  ( حدود دوهفته قبل از زمان تست) با آوین آوا داشتیم وطی تبادل نظرها در این مورد علی رغم وجود وامکان دسترسی به اسپیکرهای راندمان و حساسیت بالای 90 db   اسپیکر آلمانی منگر مدل 109 برای گرفتن صدا انتخاب شد 

چرا Manger ؟  

.منگر حساسیت  (حدود 89 db) داره  . و تست و ارزیابی آمپلیفایر میبایستی در سخت ترین شرایط  در محدوده تولرانس های مجاز برای این کار انجام میگرفت .تا قابلیت های آمپلی فایر بتونه آشکار بشه  وبه اصطلاح یه محک درست وحسابی گرفته بشه .

اگر یادتون باشه در مباحث بلندگوی خوب گفتیم که یک بلندگوی خوب علی رغم داشتن پاسخگویی خطی باید سرعت پاسخگویی بالایی هم داشته باشه چرا که اگر بلندگویی  پاسخگویی کاملا خطی  داشته باشه اما سرعت کافی نداشته باشه یعنی زمان پاسخگویی و غلبه بر اینرسی دیافراگم بالا باشه و با تاخیر همراه باشه بلندگو در رندر کردن فرکانسهای مرکب دچار مشکل میشه .شاید در تست سیگنال بصورت  mono signal   این بلندگو نتیجه عالی بده . اما  بدلیل سرعت پاسخگویی کم شما ساند استیج . عمق و بعد و موقعیت و وضوح وشفافیت و درخشندگی و جزئیات و روح موسیقی رو از دست  خواهید داد !!

شاید تعجب کنید که این همه خصوصیات فقط بسته به سرعت پاسخگویی اسپیکر هست !! پاسخ اینه  : دقیقا بله

منگر با داشتن سرعت پاسخگویی بسیار زیاد ( زمان پاسخگویی فقط 13 میکرو ثانیه) استثنایی ترین و سریع ترین بلندگوی جهان شناخته شده.

نکته ای که در مورد sensitivity یا حساسیت بلنگو باید اشاره کنم اینه که همونطور که در پست های قبلی هم اشاره کردم sensitivity با SPL نباید اشتباه گرفته بشه  مقدار sensitivity  اشاره داره به اینکه این بلندگو در ازای  یک وات توان دریافتی چه مقدار بلندی صدا در واحد دسی بل  میتونه در فاصله یک متری ایجاد بکنه .

اما SPL اشاره داره به حداکثر بلندی صدایی که این اسپیکر میتونه ایجاد بکنه  واین دو باهم رابطه چندان مستقیمی ندارند . 

به عنوان مثال manger zero box 109 حساسیت 89 db داره اما مقدار SPL اون 104 db هست که رقم بالایی هست . 

درسته برای استفاده و بهره بردن از سینگل های کم وات حتما به درایور های حساسیت بالا نیاز داریم  .اما !!  داشتن حساسیت بالا کافی نیست و خیلی از اسپیکرهای با حساسیت بسیار بالا وجود دارند که هیچ کدام از مشخصه های منگر رو ندارند پارامترهای مهمتری همچون  rise time  و frequency response هست که در اولویت قرار دارند.  اگه یادتون باشه در پست های قبلی مطلبی بود که توش یک توصیه دوستانه داشت :

" ابتدا در فکر تهیه یک اسپیکر عالی باشید و سپس یک آمپلی فایر مناسب تهیه کنید"

اهمیت اسپیکر خوب از یک آمپلی فایر خوب بیشتره چرا که نهایتا اسپیکر قابلیت های آمپلی فایر شمارو ظاهر خواهد کرد .

پس با این حساب حدالامکان اسپیکر شما باید تعیین کننده آمپلی فایر شما باشه نه برعکس .

برای گرفتن صدای 24 وات برای هر مونو بلاک 211 با توجه به حساسیت 89 دسی بل منگر و مینیمم توان ذکر شده 20 وات در نگاه اول این اسپیکر چندان گزینه مناسبی برای تست به نظر نمیومد اما مشخصات منحصر به فرد و سرعت بالا در رندر کردن فرکانسها مخصوصا مید و زیر اون رو به اولین گزینه تبدیل کرد چرا که قرار بود آمپلی فایر در شرایط سخت تست و دمو بشه و منگر میتونست تمام معایب و محاسن صدارو کاملا روشن بر ملا کنه.

البته در مورد منگر یک توضیح وبحث مفصلی در پست های آینده خواهیم داشت و فعلا از حوصله این گزارش خارج هست. چرا که فلسفه اصلی اختراع آقای ژوزف منگر خودش یک بحث جداگانه و خیلی مفصل هست.

 

زمان دمو وتست  آمپلی فایر نهایتا برای دو روز پنج شنبه و جمعه هفته قبل یعنی تاریخ 28 و 29 مهر  از ساعات 4 الی 6 بعد از ظهر تعیین شد.

روز اول تست : پنج شنبه :

استقبال و خوشرویی تیم آوین آوا شروع خوبی برای تست بود.

تست بر اساس ایده مینمیالیستی صورت میگرفت چون شخصا به این ایده اعتقاد فراوان  دارم . این ایده نه تنها در های اند بلکه در همه موضوعات علم و فن و هنر وادبیات و.... اساس پیشرفت و نتیجه گرفتن و تنها راه رهایی از پیچیدگی های بیخودی و سردرگمی است.

براساس  این ایده  سیگنال باید کوتاهترین مسیر و کمترین المانها ویونیت هارو طی بکنه . تا بتونه ماهیت اصلی خودشو  تا حد امکان حفظ کنه .

مینیمال ترین حالت: استفاده از یک سورس دیجتال و آمپلی فایر لامپی و نهایتا اسپیکر بود . از اونجایی که مونو بلاک ها  ولوم صدا ندارند و اصولا توسط پری یا ولوم سورس لول صدا کنترل میشه .

بنابراین تست با شرایط زیر شروع شد

1: سورس دیجتال : سی دی پلیر Shanling  مدل T2000 .. بدلیل اینکه هم در قسمت خروجی از تیوب استفاده کرده بود و هم ولوم کنترل صدا داشت

2: آمپلی فایرهای لامپی ستسون

3: اسپیکرهای منگر مدل  Zero Box 109

4: کابل های اسپیکر و سیگنال ساخت شرکت HiDiamond .

 

بدلیل طول کوتاه کابل ها حدود 2 متر ( لازم به ذکره که بهترین کابل کوتاه ترین نوع اون هست تا حد امکان) آمپلی فایرها  هرکدام نزدیک یکی از اسپیکرهای منگر گذاشته شد . سپس لامپها به ترتیب درون سوکتها قرار گرفتند  و اتصالات مربوط به کابل برق  و اسپیکر و وسیگنال (اینترکانکتها) همه وصل شدند .

غیر ازتیم شرکت آوین آوا که شامل آقایان امیدوار / صفوی زاده / تیموری بود  دو دوست عزیز DIYer  اسپیکر که به واسطه آوین آوا با ایشون آشنا شده بودم بصورت میهمان افتخاری حضور داشتند : جناب آقای سماوات و آقای نجفی که در مورد کارها وفعالیت هردو ایشون البته با اجازه هردو مطالبی انشاله خواهم نوشت تا بیشتر باهاشون آشنا بشید.

ظاهر و شکل وشمایل آمپلی فایر به قول آقای امیدوار بسیار شبیه  برند ساخته شده و از بابت دقت و کیفیت در طراحی و ساخت جعبه . استفاده از رنگ الکترواستاتیکی  وپانچ سی ان سی  و رعایت موارد استاندارد و زیبایی نهایی  مورد توجه و تحسین دوستان عزیز قرار گرفت.....

 

کلید پاور اصلی دستگاه روشن شد و حدود چند دقیقه طول کشید تا دستگاه آماده کار بشه . لامپها مخصوصا لامپ 211  نورافشانی میکردند . لامپ 211 علاوه بر زیبایی خاص خود موقع روشن شدن بدلیل نور بالای فیلمان جلوه خیلی جذابی پیدا میکنه .

بعد از گذشت چند دقیقه که لامپها زمان Warm up  رو طی کرده بودند یک نکته مهم توجه همه رو جلب میکرد و اونهم سکوت آمپلی فایر بود. آقای امیدوار اظهار داشت سکوت آمپلیفایر فوق العاده است . درحالیکه آمپلی فایرها روشن بودند هیچ صدایی نه از اسپیکرها ونه از خود آمپلیفایر شنیده نمی شد . نه هوم نه نویزهای ممتد یا تصادفی و... میحط کاملا در سکوت یود .

همونطور که میدونید مسائلی مانند هوم ونویز در آمپلی فایر های لامپی جزو دست وپاگیرترین موارد هست که خیلی از سازندگان به نوعی درگیر اون هستند مخصوصا در آمپلیفایرهای لامپی سینگل اند که این مشکل پر رنگ تر بروز میده .به طوری که به قول دوستان صاحب نظر حتی خیلی از برندها هم به نوعی درگیر اون هستند .. اما سکوت کامل این آمپلی فایر نشان بر این بود که در طراحی و ساخت این آمپلی فایر کوچکترین و ریزترین مسائل  حساس در های اند در نظر گرفته شده .

داشتن سکوت کامل که حاصل  نداشتن هوم و نویزو وپارازیت و داشتن نسبت سیگنال به نویز بالاست یکی از شرایط اساسی برای ایجاد یک صدای های اند هست . حتی ترانس برق این آمپلی فایرهم در شرایط ویژه  و با فرمول خاص خودش پیچیده شده تا در سکوت و ایمنی کامل کار بکنه . به طوریکه زمان صرف شده برای سیم پیچی اون معادل زمان سیم پیچی چوکهای خروجی بوده !!

حتی برای سکوت بیشتر کولرگازی نیز خاموش شد تا دقیق تر بتونیم به صدا بپردازیم .

تست صدا توسط سی دی های رفرنس انجام می شد

  . سی دی های تست شامل موارد زیر بودند :

1- XLO company / Reference recording CD (HDCD), Frequency test + Channel identification + Phase check and so on.

2- Manger company / Reference CD, Music and instruments test + Vocal and so on

3- Acoustic Revive / Reference CD, Voices and dimensions

 

 تراک های این سی دی ها شامل مواردی  برای  تست صحت کانال ها  / تست فرکانسی / ابعاد و ساند استیج و دقت و وضوح در پخش جزئبات سیگنال /چک و کنترل فاز و... بود.

در تراک های تست فرکانسی  که شامل Sweep  قرکانسی از فرکانسهای پایین تا بالا و تست white noise  و... بود  مونو بلاک ها به خوبی از عهده پخش پایین ترین فرکانسها و  بالاترین اون  تا حدی که خارج از محدوده شنوایی انسان بود  برآمدند .حتی در سایر تراک ها فرکانسهای پایین و بالا ومیدها بدون کم و کاستی پخش میشدند و نقصی از این بابت شنیده نشد. البته جز این هم انتظار نمیرفت چراکه در تست فرکانسی که بصورت آزمایشگاهی  با سیگنال ژنراتور و اسیلسکوپ گرفته شده بود آمپلی فایر ها قادر به پخش فرکانس 15 الی 45 کیلوهرتز بصورت خطی بودند .

مراحل تست های  چک هم فاز بودن اسپیکرها و نداشتن فاز شیفتینگ دوکانال نسبت به همدیگه و...به ترتیب انجام شد.

در یکی از تراکها که مربوط میشد به صدا و ابعاد و موقیعیت صدا  . ابعاد اتاقی که گوینده در اون حضور داشت و موقعیت فیزیکی اون سمت حرکت اون دراتاق ضبط صدا کاملا قابل لمس بود.

 روشن بود دستگاه در باز پردازی ساند استیج کاملا کار آمد بوده .

نهایتا نوبت به تراکهای Music test and instrumental  رسید . ظرف این مدت حدود نیم ساعت آمپلی فایرها خوب گرم شده بودند و آماده تست برای پخش این تراکهای موسیقی بودند .

نکته خیلی جالبی که توجه همه رو جلب کرد این بود که مونو بلاک های 211 به خوبی از پس درایو اسپیکرهای منگر بر آمدند و صدایی با لول خوب و تقریبا دور از انتظار تمام شو روم رو پر کرده بود هیچ نقصی در پخش هیچ منطقه فرکانسی مشاهده نمی شد.

در پست های قبلی در مورد امپدانس AC و پاسخگویی فرکانسی frequency response  توضیح داده شده . و میدونیم که ممکنه پاسخگویی اسپیکری خطی باشه اما امپدانس AC اون خطی نباشه . و این میتونه در ترکیب با آمپلی فایر لامپی صدای درستی نده .

اما منگر امپدانس AC  واقعا خطی داشت . یعنی در این تست منگرهم به نوعی امتحان خودش رو پس داد  و نشون داد که میتونه در ترکیب با یک آمپلی فایر لامپی درست وحسابی بشه صدای فوق العاده گرفت . شخصا به این مساله بسیار حساس بودم و تمرکزم برروی پاسخگویی منگر بود . خوشبختانه منگر تونست با دی بی نزدیک به 90 db از یک آمپلی فایر 24 واتی صدایی در خور تحسین ایجاد بکنه . هیچ مشکلی نه در بیس های عمیق و نه فرکانسهای مید و نه در بالاترین فرکانسها وجود نداشت . آمپلی فایر با منگر احساس راحتی میکرد  وبه راحتی قادر به درایو منگر شد با تمام قدرت . صدایی کاملا راحت و آزاد . بیس ها کاملا جا افتاده و راحت ایجاد میشد. مید درصدا واقعا عالی بود . صدای اینسترومنت  ها با حداکثر ضوح  و جزئیات پخش میشد . و صدای سنج  و شیکر و اینسترومنت های فرکانس بالا به ضوح رندر میشد . ساند استیج و موقعیت و فضای ایجاد شده در رکورد کاملا قابل لمس بودند .

گاهی این حس بوجود میومد که سیستم صوتی در کار نیست و درحال گوش کردن اجرای زنده  گروه ارکستر هستیم . تکنوازی و سولوی گیتار در این تراک ها واقعا فوق العاده شنیده میشد. واقعا خوشحال بودم از دو جهت یکی اینکه آمپلی فایر لامپی 211 تونست به طور ارزنده ای هنرنمایی بکنه و اینکه منگر در این ترکیب فوق العاده نتیجه داد.

چون همونطور که گفتم منگر باید دو شرط اصلی رو دارا می بود تا بتونه صدایی شایسته از لامپ ایجاد کنه . یکی حساسیت کافی و دیگری امپدانس AC  خطی که در هردومورد سربلند بود.

افراد حاضر در مورد پاسخگویی فرکانسی کامل و صدایی گرم و وضوح بالا وساند استیج عالی درصدا اتفاق نظر داشتند .

رضایت دوستان از توان و قابلیت های صدا حاکی براین بود که  این آمپلی فایر تونسته به طور حتم از راندمان مفید وهای اندی لامپ 211 استفاده عالی بیشتر از 95 درصد بکنه  یعنی لامپ 211 با تمام قابلیتش سیگنال و موسیقی رو روانه اسپیکر میکرد . چرا که شنیدن صدایی در این توان از بلندگوهای منگر کمی دور از تصور حتی برای خود بنده بود.

چند ساعت تست با حضور گرم دوستان حاضر سپری شد . مقرر شد برای تست اساسی تر آمپلی فایر حداقل به مدت 24 ساعت مداوم روشن بمونه تا روز بعد یعنی جمعه تست کامل تری گرفته بشه .

 

روز دوم تست : جمعه :

ساعت 5 بعد از ظهر  روز جمعه 29 مهر  آمپلی فایرها از بعد از ظهر روز گذشته به طور مداوم روشن بودند یعنی حدود 24 ساعت . آقای امیدوار بدلیل اعتمادی که به Safe  بودن این آمپلی فایرها داشت  و با اطمینان از رعایت تمامی موارد ایمنی بدون هیچ نگرانی یا سوال از این بابت آمپلی فایرهارو به مدت 24 ساعت  روشن نگه داشته بود .

اینکه 24 ساعت مداوم این مونو بلاک ها روشن هستند هیچ نویز مداوم تصدافی یا یک پارازیت خفیف هم ایجاد نشده کاملا تحسین برانگیز بود

دوباره تست با سی دی های تست فرکانسی و ... شروع شد و نهایتا به قطعات instrumental  رسید . اینبار صدا از دفعه قبل هم راحت تر شنیده میشد .و دقت درصدا و جزئیات بیشتر بود. زنگ صدای گیتار به طور درخشان پخش میشد. و امتداد صدای سازها و طنین  اون تا لحظه سکوتش قابل شنیدن بود . سیستم شنوایی و مغز میتونست ارتباط کاملی با صدا ایجاد کنه . حتی احساس  نوازنده در نواختن سازها قابل حس بود و این فوق العاده موسیقی رو زیباتر میکرد . و صدا واقعا روح داشت و زنده بود.

صدا فوق العاده طبیعی و زنده بود .. منگرهای بلندگوهای فوق العاده سریعی هستند  بنابراین علاوه برا اینکه جزئیات رو به درستی پخش میکنند هر عیب و ایرادی که درصدا باشه هم کاملا واضح شنیده خواهد شد .و این یکی از دلایل انتخاب منگر برای کشف کم و کاستی های مونو بلاک ها بود.

در مورد آمپلی فایرهای لامپی 211 :

ساخت و اتمام این آمپلی فایرها جدا از مراحل آزمایشی وتست و... حدود 5 ماه  زمان صرف کرده است .

چوکهای استفاده شده بر خلاف DIYer های  خارجی که از از برندهای معتبر ژاپنی یا اروپایی استفاده میکنند تماما دست ساز بوده . وسخت ترین تست های آزمایشگاهی رو با موفقیت پشت سر گذاشته اند و کاملا قابل رقابت با برندهای گران قیمت خارجی هستند . و نتیجه تست شاهدی براین امر بود

همونطور که میدونید مهمترین وحساس ترین و حیاتی ترین  و اسرار آمیز ترین بخش در ساخت آمپلی فایر لامپی چوکهای خروجی هستند. جدا ازمسائل و مطالعات مربوط به استخراج  فرمول و محاسبات دقیق چوک ها که زمان زیادی صرف اون شد حدود بیش از 30 نوع روش سیم پیچی برای بدست آوردن مطلوب ترین نتیجه با هارمونیک های فرد کمتر و پاسخگویی فرکانسی و سیع و خطی و راندمان بالا امتحان شد که کاری بود  واقعا طاقت فرسا و پر هزینه و زمان بر . 

اینتر استیج ها جزو حساس ترین قسمت در مدارات هستند اندکی خطا در طراحی و ساخت و حتی نحوه استفاده از اینتر استیج ها میتونه پاسخگویی کل مدارو زیر سوال ببره و صدارو خراب بکنه اما نتیجه تست حاکی از این بود که راه رو درست رفته ایم . اینتراستیج ها با اینکه جثه کوچکتر از ترانس خروجی دارند اما محاسبات مشکل تر وسیم پیچی بسیار سخت تری دارند .

حتی ترانس برق این آمپلی فایر نیز به یک روش خاص و با فرمول پیشرفته پیچیده میشه چرا که هم با ولتاژ بالای 1000 سروکار داریم هم اینکه این ترانس در یک سیستم های اند ایفای نقش خواهد کرد . زمانی حدود 20 برابر سیم پیچی یک ترانس معمولی فقط صرف ترانس برق این آمپلی فایر شده

بدلیل حساسیت بسیار بالای کار تمامی مراحل ساخت رو شخصا انجام دادم تا از دقیق و اصولی بودن اون مطمئن بشم 

 سیم پیچی و ساخت چوکها وترانسها /طراحی و حتی ساخت جعبه / طراحی مدار و طراحی پروتل / مونتاژ نهایی  دستگاه / طراحی پنل ها / سفارش و خرید مرغوبترین قطعات و المانها / حتی موقع رنگ آمیزی الکترواستاتیکی جعبه ها در در محل حضور و کنترل داشتم تا کارها به دقت پیش بره

سیم پیچی تمامی  چوکها و ترانس برق و اینتراستیج ها  وحتی  فیلترهای آمپلی فایرها بدلیل حساسیت بسیار بالا تماما توسط نویسنده وبلاگ صورت میگیره .

نتایج تست های انجام شده در آوین آوا نشون میده که در ساخت و طراحی آمپلی فایرهای لامپی و در ساخت چوکهای اون راه رو کاملا درست رفته ایم .

 

آقای آرش نجفی هم  با توجه به اینکه در منزل دو آمپلی فایر لامپی مارک معتبر و آمپلی فایرهای ترانزیستوری متنوع و آرشیو خوبی از محصولات  وسورس های های اند رو دارند  صدای این آمپلی فایر و گرم و دوست داشتنی توصیف کرد و باتوجه به اینکه ایشان هم  در کار ساخت اسپیکرهای هورن با دی بی بالا فعالیت  وتجربه دارند  اینطور پیش بینی کردند که ترکیب مونو بلاک های 211 با هورن های دی بی بالا یک صدای فوق العاده قدرتمند و شفاف خواهد بود . ..

ارزیابی کلی تیم حاضر  واتفاق نظر همگی این واقعیت را بیان میکرد که  مونو بلاک های SETSON توانست مراحل تست رو به خوبی پشت سر بزاره و  صدایی در حد و استاندارد های های اند ایجاد بکنه . ایشان اظهار داشتند که این مونو بلوک ها درمرحله خوبی برای تست و دمو آورده شده و مرحله prototype  رو به خوبی رد کرده چرا که  تبدیل به یک دستگاه منسجم و کامل شده که تمامی مراحل طراحی و آزمایش رو پشت سر گذاشته.ودارای استاندارد های لازم  و آماده برای گرفتن تست های حرفه ای بود .

 علی رغم گرفتن نتایج درخشان ما کار رو به همین جا ختم نمیکنیم چرا که  راه برای ارتقای  وپیشرفت در هرزمینه ای باز هست . واین میتونه شروع خوبی باشه  برای ادامه راه .تا رفته رفته بر کم و کاستی های کار بیشتر بتونیم غالب بشیم و نتایج بهتر و درخشانتری در کارنامه کاریمون  ثبت کنیم .

در همین راستا دوستان برای ارتقائ  دستگاه پیشنهاد هایی از قبیل استفاده از پایه هایAnti vibration  و برچسب های  مغناطیس زدا و طراحی پنل های حرفه ای تر دادند که مطمئنا لازمه یک کار hi-end  ویژه خواهد بود.

استودویو آوین آوا میتونه مجموعه خوبی از Accessories  را برای DIYer های علاقمند از بهترین شرکت های دنیا جهت ارتقای کیفیت کاریشون فراهم بکنه . که قدم بزرگی برای رفع محدودیت های DIY در داخل کشور  ونوعی حمایت از این رشته هستش 

درپایان از همه دوستان حاضر در زمان تست  از جمله تیم آوین آوا و سایر دوستان نهایت تشکر و قدر دانی را دارم  

 

/ 22 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صالحی

یه سوال وقتی دیافراگم بلندگو ها رو بادست فشارمیدی بعضی ها به سختی تو میره و بعضی ها به راحتی،این مسئله ارتباطی با سرعت پاسخگوئی بلندگو نداره؟

صالحی

با سلام یه سوال دیگه : سرعت پاسخگویی برای توئیترها هم مهمه؟میشه یه توئیتر که از این جهت مناسب باشه معرفی کنید؟(که بشه مثلا از آقای حجازی تهییه کرد)توئیترهای هورنی چطورن از این جهت؟مناسب ترین نوع توئیترها از این جهت کدامند؟

علیرضا اقدمی

سلام . منتظر مطالب جدید هستیم . موفق باشید

نجفی

سلام عارف جان همونطور که بهتر از من میدونیrise time بلندگوهای منگر بسیار کمه (یعنی خیلی سریع هستند) و اگه اشتباه نکنم 0.013 ثانیه یعنی 13 میکرو ثانیه هست... که خیلی عالیه و با شنوایی انسان هماهنگی کامل داره... من از دوستی که در کمپانی Klipsch دارم و در کار ساخت و DIY هست که گفتم تجهیزات خیلی دقیق داره در مورد rise time بلندگوهایی که الان ساختم سوال کردم و این ارقام رو بهم داد... فقط جالبه که هر بخش از یونیت ها یه سرعت خاص خودش رو داره که فکر کنم عادی باشه حتی در مورد منگر احتمالا ووفری که استفاده شده سرعتش از یونیت بالایی کمتره این اعداد: Tweeter: 0.046 µs Mid-range: 0.067 µs Woofer: 0.128 µs و میگفت که بلندگوهای معمولی غالبا سرعتی بالای 150 میکروثانیه دارند (یعنی حدود 10 برابر کندتر از مگنر) و اصرار داشت که سرعت برخواست این بلندگوهای هورن نسبت به بقیه خیلی بالاست ولی خب مسلما با منگر نمیشه مقایسه کردش ... حتی میگفت این ووفر 128 میکروثانیه هست که باز هم از خیلی ها بهتره... خواستم نظرت رو درباره این مساله بدونم... مرسی

نجفی

عارف جان اعدادی که گفته بودم به واحد میکروثانیه بودند که اگه تبدیل به ثانیه کنیم در قیاس با MSW که در واقع 0.000013 ثانیه هست اینجوری میشه: MSW: 0.0000013 second Tweeter: 0.000046 second Mid-range: 0.000067 second Woofer: 0.000128 second در واقع MSW در مقایسه با سریع ترین یونیت Klipsch که تویتر هست حدود 3.5 برابر سریعتره... و نسبت به میدرنج 5 برابر و در مورد ووفر اختلاف زیاد میشه که خب فکر میکنم به دلیل سایز بزرگ ووفر طبیعی باشه... اگر هم سرعت تویتر و میدرنج نسبتا بالاست به دلیل هورن بودن اونهاست چون یونیت های هورن دیافراگم کوچکی نسبت به سایرین دارند و سبک تر هستند و حساسیت هم که بالاست به همین دلیل سرعتشون بالاتره... اخه خاطرت باشه آقای امیدوارم میگفت "منگر 10 برابر از شنوایی انسان سریعتره" که با این حساب سرعت شنوایی انسان باید 0.000130 ثانیه باشه... یعنی حداقل زمانی که گوش بعد از برخورد فرکانس صدا با پرده گوش قادر به درک صدا هست (بغیر از زمان لازم برای انتقال به مغز)... با این حساب توی نبوغ جوزف منگر که نمیشه شک کرد، و در مورد Klipsch هم فکر میکنم حداقل سرعتش از شنوایی انسان بیشتر ب

مرتضی

سلام آقا عارف عزیز . اسپیکر خود شما درمنزل چی هست آیا خودتون ساختید یا خریدینش ؟ و برای ساخت اسپیکر استاندارد چه بلندگوهایی رو پیشنهاد میکنید یا صلاح میدونید

کیارش

خیلی جالبه .یه عالمه خندیدم یارونشسته دو ماه فکرکرده نتونسته ایرادی بگیره .گیرداده به رنگ کرم . راستی چرا دیگه مطلب نمی نویسید ؟

محمد هراتیان

مطالب ارایه شده بسیار جالب وگیرا میباشد.

سعيد

سلام عارف عزيز من سعيد عروجى هستم از تهران اكر لطف كنى و با من تماس بكيرى واقعا ممنونم مى خواستم اكر امكان داره از راهنمايى و كمكتون براى ساخت اسبيكر هورن استفاده كنم باور كنين ادم خوبى هستم و فقط دنبال صداى دلخواهم هستم من شماره اى از شما ندارم ولى اكر اجازه بدين شماره مو مى زارم تا شما بزركوار بامن تماس بكيرين اميدوارم مهربونى تونم به اندازه diyبودنتون حرفهاى باشه در ضمن من اصلا مشكل مالى ندارم و مى تونم از طريق خواهرام كه امريكا و المان هستند هر جور وسياه اى كه براى ساخت لازم باشه رو تهيه كنم شايد ببرسين جرا دستكاه ماده و كران نمى خرم اتفاقا اون رو هم دارم ولى صداش برام جذابيت نداره و عاشق صداى هورن هستم لطفا لطفا لطفا كمكم كنيد ٠٩٣٠٧٨٥١٤٤٥ ---------09123485344 سعيد عروجى

سعيد

سلام عارف عزيز من سعيد عروجى هستم از تهران اكر لطف كنى و با من تماس بكيرى واقعا ممنونم مى خواستم اكر امكان داره از راهنمايى و كمكتون براى ساخت اسبيكر هورن استفاده كنم باور كنين ادم خوبى هستم و فقط دنبال صداى دلخواهم هستم من شماره اى از شما ندارم ولى اكر اجازه بدين شماره مو مى زارم تا شما بزركوار بامن تماس بكيرين اميدوارم مهربونى تونم به اندازه diyبودنتون حرفهاى باشه در ضمن من اصلا مشكل مالى ندارم و مى تونم از طريق خواهرام كه امريكا و المان هستند هر جور وسياه اى كه براى ساخت لازم باشه رو تهيه كنم شايد ببرسين جرا دستكاه ماده و كران نمى خرم اتفاقا اون رو هم دارم ولى صداش برام جذابيت نداره و عاشق صداى هورن هستم لطفا لطفا لطفا كمكم كنيد ٠٩٣٠٧٨٥١٤٤٥ ---------09123485344 سعيد عروجى