نا گفته های چک بلندگو در آمپلی فایر لامپی !!

در مطالب قبلی به این مورد اشاره شد گه مهمترین و پر چالش ترین قسمت یک آمپلی فایر لامپی مسلما ترانس خروجی ( چک بلندگو خواهد بود) کوچکترین بی دقتی در انجام محاسبات و مخصوصا ساخت اون میتونه باعث دور شدن صدا از مشخصه های های اند بشه . ساخت چک بلندگو کاری است که لازمه اون دقت و وسواس فوق العاده وحوصله فراوان هست .

بدون داشتن چک خوب شما از بهترین لامپ هم صدای خوبی نخواهید گرفت و شاهد افت بازه فرکانسی و بالا رفتن دیستورشن خواهید بود. 

ساخت یک چک خوب مشروط بر رعایت چند نکته ظریف اما مهمه که با رعایت اون شما نیازی به خرید چکهای بسیار گران قیمت خارجی برای صدا گرفتن از لامپهای دلخوهتان  نخواهید بود .

اول اینکه باید از هسته مناسب و مرغوب با ضریب B بالا و پسماند کم استفاده کنید 

و مهمترین قسمت نحوه سیم پیچی اون هست . چرا که نوع سیم پیچی مقدار کوپل فرکانسی بین اولیه و ثانویه رو در محدوده مید و فرکانسهای بالا مشخص میکنه و تاثیر هسته بیشتر روی القاء  فرکانس های پایین هست بنابراین اگر بهترین هسته رو هم استفاده کنید اما نحوه سیم پیچی درست نباشه کوپل فرکانسی در ناحیه فرکانسهای مید به بالا شدیدا دچار افت میشه.

نحوه سیم پیچی درست !؟!؟

در تعریف ایده آل، سیم پیچ اولیه و ثانویه دقیقا در کنار هم قرار میگیرند ( بدون عایق بین ردیفی)و با هم پیچیده میشوند . در این حالت بهترین القاء و کوپل ممکن انجام میشه اما این روش در عمل غیر قابل اجراست . چرا که با توجه به اختلاف سطح ولتاژ اولیه و ثانویه امکان ایجاد اسپارک بوده و لازمه که حتما از عایق مناسبی بین این دو استفاده بشه تا فاصله اولیه و ثانویه در حد مناسبی قرار داشته باشه و از طرفی ازدیاد این فاصله باعث از بین رفتن کوپل کامل میشه .

1: باید از عایق های با ضخامت مناسب و از جنس مناسب (که باعث ایجاد حالت خازنی بین ردیف ها نشه) استفاده بشه !! عایق های آلمانی رایج در ترانس پیچی عایق های خوبی هستند اما کاملا مناسب این کار نیستند !!

2: سیم پیچی اولیه و ثانویه تا حد امکان باید در بین لایه های همدیگه پیچیده بشن  !! و تمامی لایه ها باید کاملا ردیفی پیچیده بشن بدو ن حتی یک مورد اشتباه ! یا از ردیف خارج شدن چرا که باعث میشه سیم ها روی هم افتاده و فاصله هوایی بین لایه های اولیه و ثانویه بیشتر بشه  !!

3: استفاده از چند سیم با قطر کمتر بصورت موازی بجای یک سیم ضخیمتر در ثانویه برای بالا بردین مقدار سطح بیرونی سیم یا محیط سیم  جهت کوپل بهتر فرکانسهای بالا

به تعداد سیم های ثانویه در تصویر بالا دقت کنید !!

4: ویک فوت وفن دیگه برای نزدیک کردن هرچه بیشتر اولیه وثانویه  !!

5: ونهایتا سر بندی اصولی و استفاده از سیم های مرغوب برای اولیه وثانویه !!

سیم پیچی بهتره توسط دست انجام بشه تا مقدار کشیدگی سیم روی قرقره  کاملا کنترل بشه . ردیفها و لایه ها تاحد ممکن باید سفت پیچیده بشن واز شل نبودنش باید مطمئن شد . البته کشیدگی بیش از حد سیم مخصوصا در اولیه ترانس که سیم قطر کمی داره باعث ازدیاد طول سیم و نازک شدن اون و معیوب شدن عایق لاکی وهمچنین اکسیده شدن سطح سیم خواهد شد پس باید مراقب بود این کشیدگی در حد مناسب باشه

در مورد هسته هم اگر دسترسی به هسته های بسیار مرغوب ندارید میتویند از هسته های بزرگتر جهت جبران این مساله استفاده کنید. هسته های بزرگتر و با سطح مقطع نزدیک به مربع بهترین گزینه میتونن باشن ....

/ 3 نظر / 46 بازدید
مسعود

مطالب فوق العاده جالبی بود . من تصور نمی کردم ترانس خروجی اینهمه حساسیت بطلبه . ما همچنان منتظر شروع پروژه لامپی هستیم پس کی ؟

وحید شایگان

دستتون دردنکنه با این همه مطالب خوب .خوب چطوری نسبت دور اولیه وثانویه را محاسبه میکنند نسبت به اهم ورودی وخروجی وشماره سیمها

امیر

ممون از مطالب مفیدتون. آمپلی فایر پوش پول با 6v6 چقدر هزینه بر میداره ؟ آمپلی فایر آماده نصب شده روی جعبه هم دارید برای فروش ؟