چه لامپی بهتر است ؟

در مورد تاثیر امپدانس AC بلندگو برروی پاسخگویی فرکانسی یک آمپلی فایر لامپی قبلا توضیحاتی داده شد . نتیجه این بود :

اسپیکری که امپدانس AC خطی تری داشته باشد باعث ایجاد رفتار خطی تر در یک آمپلی فایر لامپی خواهد گردید . اما یافتن چنین بلندگویی دشوار و مستلزم تست اون در شرایط ویژه آزمایشگاهی هست.

 

خب حالا بریم سراغ مقایسه لامپها !!

برای مقایسه لامپها باید دو لامپ در شرایط کاملا یکسانی مقایسه بشن . و الا نتیجه متفاوت به احتمال زیاد مربوط به خود لامپ نخواهد بود . چرا که قبلا هم گفتیم که با یک لامپ مرغوب هم آمپلی فایرهای  خیلی خوب وهم امپلی فایر های خیلی بدی ساخته شده . واین در مورد آمپلی فایر های ترانزیستوری نیز صادقه . 

بهره برداری درست از یک لامپ شرایط ویژه ای رو میطلبه که مهمترین اونا . استفاده از لامپ در ولتاژ کاری مناسب . استفاده از چک با امپدانس و توان وجثه مناسب. بایاسینگ دقیق مدار خصوصا در مورد پوش پول هاو استفاده از طبقه درایور خوب(شامل طبقه ورودی وتقسم گر فاز) برای گرفتن نتیجه بهتر هست .درایور خوب به نظر من بیشتر از لامپ قدرت اهمیت داره چرا که اولا بیشترین بهره وتقویت ولتاژ در این مرحله صورت میگیره .در ثانی اگه طبقه درایور خوب سیگنالو تقویت نکنه لامپ قدرت همین سگنال بد رو چند برابر خواهد کرد ونتیجه برعکس اونی خواهد بود که انتظار داشتید. 

مقایسه صحیح دولامپ وقتی صورت میگیره که اولا این دو لامپ از یک نوع باشند . و فقط شرکت تولیدی فرق بکنه و ثانیا روی یک آمپلی فایر خوب با یک اسپیکر مناسب تست بشن.

متاسفانه مبنای مقایسه اکثریت ما در مورد لامپ های برا اساس صدایی هست که آمپلی فایر مربوط به اون لامپ میده. خوب میدونیم که لامپهای DHT بهترین گزینه برای گرفتن صدای خوب مخصوصا در سینگل اند ها هستند . اما اینم میدونیم که لامپ EL34 که یک لامپ پنتود هست در چندین مقایسه آدیوفیل ها به عنوان بهترین سینگل انتخاب شده !!

مقایسه ما وقتی صرفا برمبنای شنیداری صورت بپذیره مشکلاتی بوجود میاد. یکی اینکه برداشت ها وتفسیرها و سطح دقت شنیداری در افراد متفاوته و دیگه اینکه لامپها امپدانس های مختلفی در آند دارند واین یعنی تاثیر پذیری متفاوت در مقابل یک اسپیکر ثابت !

میبینیم که مقایسه دو لامپ واقعا مشکل هستش و اظهار نظر مطلق در مورد اون و زدن برچسب خصوصیاتی مانند صدای ...و.... کار درستی نیست

منتها بهترین گزینه برای ساخت یک آمپلی فایر لامپی استفاده از لامپهای با امپدانس کم در آند هست که نهایتا منجر به استفاده از ولتاژ کم و چک با امپدانس پایین خواهد شد.  دوستانی که با محاسبات چک سروکار دارند میدونند که در تعیین قطر و تعداد دور سیم پیچی اولیه یک چک سه عامل اصلی نقش داره :

1: امپدانس اولیه چک

2: ولتاژ کاری چک ( که مربوط به قدرت آمپلی فایر میشه )

3:سطح مقطع هسته ترانس

استفاده از امپدانس پایین و ولتاژ کم هردو موجب کم شدن تعداد دور وافزایش ضخامت سیم اولیه میشه واین یعنی کم شدن قابل توجهی از مقاومت DC سیم پیچی . چیزی که در سایر آمپلی فایر ها برای رسیدن بهش مجبورید از نقره استفاده بکنید.

استفاده از لامپهای با امپدانس کم مانند 6c33c یا 6336 و یا موازی کردن لامپ ها برای پایین آرودن امپدانس یک راه حل منطقی با توجیه علمی برای گرفتن نتیجه بهتر با تاثیر گذاری کمتر از بار هستش.

و مهمترین دلیل اینکه EL34 در سینگل صدای واقعا خوبی داره بخاطر اینه که EL34 با چک حدود 2 الی 3 کیلواهمی بصورت سینگل استفاده میشه.

/ 2 نظر / 46 بازدید
امین

سلام آقا عارف عزیز پول به حسابتون ریختم. منتظر دریافت کالا هستم[لبخند]

رامین

مطالب فوق العاده ای بود. میدونید که تنوع محصولات قدیم و جدید تا حد زیادی سردرگم کننده هست . و تبلیغاتی که برای محصولات میشه یه کم دور از واقعیته .شما کدام براند رو معرفی میکنید؟