اولین اینتر استیج های دست ساز ساخت ایران (شهرستان مرند)

اولین اینتراستیج های موفق ایران به لطف خدا ساخته شد و در آمپلی فایرهای لامپی ستسون 211 در معرض نمایش و مورد تست های حرفه ای قرار گرفت.  برای Diy لامپی در ایران یک حرکت بزرگ محسوب میشد .

واین اتفاق دقیقا  زمانی افتاد که کسانی که تحمل پذیرش این واقعیت را ندارند هنوز با مسائل پیش پا افتاده ای مانند محدودیت بازه فرکانسی .و... در ساخت چوکهای خروجی و آمپلیفایر های لامپی خود درگیر هستند !

اخیرا دریکی از وبلاگها این حرکت مورد حمله بچه گانه قرار گرفته و موارد مضحکی را مورد انتقاد قرار داده اند 

مسائلی از قبیل اینکه چرا تصویری نذاشتی 

اینتر استیج ها از خارج تهیه شده اند چر ا که ساخت آن محال است

اگر حالا هم تصویر بذاری قبول نمیکنیم

نقشه کپی بوده

و سپس این شخص در خلوت خودش به این نتیجه میرسه که دیگه مارو محکوم کرده و قضیه رو مختوم فرض میکنه !!

سوال ما اینه ؟ چرا در خواست تصویر میکنید ؟  جوابش هم پیش ماست  !! واسه اینکه مدتی هم به نقد اون تصویر و کلی گویی مشغول بشن تا بهانه ای برای تخریب بدست بیارن . 

اما سوالاتی  از همین افراد ناراحت داریم ؟

 چرا درخواست تست مجدد در مکانی مطمئن با حضور افراد فنی نمیکنید ؟

چرا به رنگ دستگاه ایراد میگیرید ؟

واما در مورد کپی کردن نقشه . ! در پست قبلی که مطالبش هم ادامه داره . شروع کردیم به توضیح مدارات لامپی و نهایتا اینکه ساختار آمپلی فایرهای لامپی از نظر شماتیک ساده بوده و ختم میشه به مواردی مانند بایاس لامپها و حالت کوپل بین طبقه ای .95 درصد موارد مهم آمپلیفایر های لامپی  مربوط میشه به ساخت و طراحی اینتر استیج ها و چوکهای خروجی .و ذکر عبارت کپی واقعا مضحک ونشان از فقر اطلاعاتی این شخص هست که فقط تکیه به نقشه های اینترنتی داشته وقدرت تحلیل و محاسبه ندارد چرا که در این صورت پس از گذشت بیش از چهار سال هنوز هم در گیر مسائل چوک بلندگو هستند

ساختار نقشه ای که به اون اشاره کردیم که طراحی نزدیک به طرح اصلی این آمپلی فایر داشت .بسیار ساده بود .سه طبقه با کوپل تمام ترانسفورمری . مونتاژ این نوع نقشه کاریست ساده درصورتی که اینتر استیجها و چوکهای اونو بصورت آماده تهیه کرده باشید . اما سخت ترین قسمت کار مدارات کوپل ترانسفورمری ساخت چوک بلندگو ومخصوصا اینتر استیج های اون هست  والا بایاس چند تا لامپ کارپیش پا افتاده ای هست !

هضم این حقیقت برای این دوستان که در رویای خودشان یکه تاز آمپلی فایر لامپی در ایران بودند بسیار سخته که .

ما آمپلیفایر لامپی ساختیم که اینتر استیج ها و چوکهای اون دست ساز بوده و همه توسط یک نفر انجام شده بود. ومهم تر این که این آمپلی فایر با داشتن 3 ترانسفورمر در مسیر سیگنال در تست های حرفه ای در یک استودیوی معتبر و در حضور تیم مجرب آوین آوا   صدایی های اند و درخور تحسین داد !!.


سوال بعدی .؟

لازم به توضیح هست که خود ایشان قبل از ما آمپلی فایری مبتنی بر 211 را در این مکان تست کرده بودند با این همه ادعایی که دارند  چرا گزارشی مبنی بر این تست و نتایج آن  ننوشتند و حتی اشاره ای هم نکردند ؟

آمپلی فایر لامپی با لامپ 211 درایو vt25 و ورودی ecc801  که ترانس برقش جرقه میزد /صدا سرشار از هوم و نویز بود / افت فرکانسی در فرکانسها بالا و پایین فاحش بود . و برای پوشش اون اعلام میکردند بیس ها در سینگل ها کمتر از پوش پول است ..ساختار این آمپلی فایر بر پایه ساده ترین نوع کوپل یعنی خازنی بود اما برای اغراق اشاره به ساعتها بحث و مطالعه در اینترنت میکردند ؟ در حالی که حتی اطلاعات کافی در مورد تفاوت چوک سینگل با پوش پول نداشتند و ندارند. بله شخصا هم به این بحث ها و مطالعات اعتقاد فراوان دارم منتها اگر اینهمه بحث وساعتها کار شده بود چرا نتیجه ضعیفی گرفتید ؟

چرا بعد از صرف اینهمه مطالعات   چوک های شمارو ترانس پیچ میپیچه و چرا ترانس برق جرقه میزد ؟ چرا فرکانسهای بالا خوب پخش نمیشه ؟ چرا توان پایینه ؟ چرا بیس ها ضعیفه ؟

.

جواب این سوالات اینجاست . شما برخلاف ادعایتان مبنی بر ترویج فرهنگ DIY هیچ گونه وفاداری نسبت به فلسفه اصلی این کار نداشتید . چرا که صرفا هدف شما جلب مشتری برای انبار چندهزار لامپی و فروش چوکهای غیر استاندارد به همراه  اون در قالب کیت هست .

در مقابل این ادعاها چرا  قدم به قدم آموزش ساخت آمپلی فایرهای لامپی و مراحل پیچیدن چوک اون رو نشون نمیدید؟  و درصورت در خواست مخاطب همه چیز رو بصورت بسته میفرستید تا فقط سیم بندی  واسمبل  بکنه ؟ اینه مفهومه DIY ؟

 

چرا برای ساخت  و آزمایش پروژه ها از جیب خودتان هزینه نمیکنید  چرا  پول / وقت و اعتماد دیگران رو برای آزمایش و کسب تجربه مورد سوئ استفاده قرار میدید ؟


دوست عزیز وبلاگ نویس (حاشیه پرداز) شما در حدی نیستید که بتونید این حرکت رو زیر سوال ببرید . چون سوال وقتی ایجاد میشه که اطلاعاتی هم وجود داشته باشه !  اگر میخواهید خودتون رو بالا بکشید تخریب دیگران راهش نیست ساخته بهتری بسازید و در شرایطی مشابه زیر تست حتی مقایسه ببرید.

 

مخاطب گرامی بحث های اند بحث بسیار پیچیده و حساس  بوده و نیاز به پشتوانه کاری و تجربه زیاددر زمینه ساخت سیستم های صوتی داره. وکسی که در این کار قدم میذاره باید با عشق کار کنه و زحمت بکشه. وقت بذاره هزینه بکنه و سماجت فوق العاده و وسواس بخصوص داشته باشه . حرکتها در این مقوله میلیمتری هست و باید قدرت تشخیص اون هم وجود داشته باشه تا ارزیابی درستی از حرکت بوجود بیاد. و الا DIYer های زیادی هستند تو دنیا که زحمت میشند اما نتیجه خوبی بدست نمیارند.

به نظر شما کسی که تمام وقت پشت مانیتور نشسته و کلید میزنه وتایپ میکنه و کارش شده فقط حاشیه سازی و پریدن به این اون  ونوشتن داستانهای خیالی و تخلیه عقده های روانی . میتونه ادعای کارهای عملی رو بکنه ؟ آیا فرصتی هم باقی میمونه؟ 

به نظر شما کسی که قبل از خرید چندین هزار لامپ حتی یک مورد سابقه کار فنی و DIY نداشته میتونه ادعایی داشته باشه ؟

ما با کسب در آمد از اینترنت مخالف نیستیم . ایشون که لامپ فروشند خب یه سایت شخصی ایجاد کنند واینو قشنگ اعلام کنند دقیقا همین کاری که فروشنده های خارجی میکنند . ماهم  به علاقمندان برای ساخت پروژه های لامپی جهت خرید قطعات ایشونو پیشنهاد میکنیم .  اما نه اینکه با عنوان DIY با جملات غلط در ذهن مخاطب آماتور بخوان هیجان ایجاد کرده و مطالب وارونه تحویلش بدن .

واقعا جای تعجب هست که کسی که هنوز قادر نیست یک آمپلی فایر لامپی استاندارد بسازه . چطور به مخاطبان حتی آماتوری هم وعده صدای های اند رو میده ؟

و سوال اصلی : این استاد قبل از جمع کردن لامپها از بازار و انبار کردن اونهاکجا بودند ؟

عشق به DIY و احساس مسئولیت در مقابل جامعه فنی  چرا به یکباره در ایشون گل کرد ؟

به نظر شما دلیل اینهمه عصبانیت ایشون وپرخاشگری و نوشتن داستانهای تخیلی و حاشیه پردازی  میتونه غیر از منافع مادی باشه ؟

خوشبختانه فلسفه DIY با فروش وکسب در آمد و اینها چندان سازگار نیست .

کسی که ادعای DIY میکنه . نمیاد از پول و وقت و اعتماد دیگران برای کسب تجربه سوء استفاده بکنه یا از این طریق چیزی بفروشه 

 

DIY واقعی اینه که کسی که تجربه موفقی به واسطه پشتوانه تجربی در زمینه ساخت وسیله ای داشته  بیاد اونو بدون چشم داشتی و فقط برای ارتقاء سطح معلومات و توانایی علاقمندان با تمام جزئیات توضیح و آموزش بده و در ضمن این که یک تبادل اطلاعاتی هم صورت گرفته و قطعا برای پیشرفت هر دو طرف موثر خواهد بود

یعنی نوعی جریان به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تجربیات بصورت رایگان !!


 ساخت اینتر استیج ها همچنان ادامه داره ودر پروژه های بعدی شاهد موارد بیشتری خواهید بود ما نیازی به اثبات این مساله نداریم چون کارما فروش لامپ یا پروژه نیست و اگرهم پروژه ای میسازیم یا تحقیقی انجام میدهیم  با هزینه شخصی وبرای رسیدن به نتایج بهتر در زمینه DIY هست .

 

شنبه 16 آذر سال نود

موفق باشید

 

 

/ 15 نظر / 111 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انیس

سلام دوست من .شما از لامپ چینی 211 استفاده کردید ؟ آیا اگر دسترسی به نوس داشتید باز هم همین لامپو استفاده می کردید ؟ آیا این صحت داره که این لامپ دربین تیوب ساخته های چین یک استثناست و صدایی نزدیک به نوس داره ؟

محمد

سلام عارف جان من تلفن براتون گذاشتم اگر ممكنه براتون يه شماره به من بديد براي تماس. 2تا سوال 1-اين آمپ لامپي رو اگه سفارش بدم برام ميسازيد ضمنا حدود قيمتش رو هم بگيد. 2-ميخوام با اسپيكر elac57/2 يا Rx8 مچ كنم نظرتون چيه؟ اگر پيشنهاد ساخت اسپيكر داريد تا سقف 1 ميلون بهم بگيد. مرسي

محمد

سلام عارف جان بله منظورم امپ لامپي كه ساختين هستش.ميخوام يه امپ اساسي باشه كه برام كار كنه.پخشش خوب باشه و اينكه بتونم با اسپيكر هاي خوب مچش كنم. يه سئوال: اگه من همون ووفر پيرلس رو بخوام بگيرم كه روي هر استندي 3 تا ووفر بزارم با يه توييتر و ميدرنج نظرت چيه؟ آيا با امپ شما جواب ميده؟ من صداي شفاف و يونيك ميخوام حالا هر چي نظرت هست بهم بگو. مرسي

محمد

من دنبال يه صداي واقعي هستم كه بيس نرم داشته باشه .تفكيك صدا خوب باشه.من تقريبا صداي jbl-buse-elac رو شنيدم و امروز ميرم rx8 رو بشنوم .اكثرا تو موزيكاي كلاسيك مشكل دارند.ولي يادآور بشم كه اسپيكر برام اولويت اول رو داره بعد امپ.براي همين ازشما خواستم اسپيكر رو بهم معرفي كنيد .آيا خودم بسازمش يا آماده بخرم؟اگر خودم بسازم ميخوام هر استندي 3 تا ووفر داشته باشه.باكسش رو هم خودم طرحش رو به شركت ميدم برام بسازن نميخوام كپي كنم.

محمد

ممنون ميشم كراس اور خوب هم معرفي كنيد چون امروز ميرم جمهوري.

محمد

سلام ميخواستم سفارش يه امپ لامپي بدم در ضمن حدود قيمت رو هم بهم بگيد.ممنون بابت راهنمايي ساخت اسپيكر هم ممنون فكر كنم تا آخر هفته تحويل بگيرم. مرسي

سلام مستضغفی حساب کن که من حتما میخوام.عارف جان قیمت دقیق بهم بده و بگو کی حاضر میشه.ممنون

محمد

اوکی عارف خان .اگه ممکنه برات یا شما شماره بده یا من.منتظر میمونم تا بقیه حرفارو تلفنی یا حضوری بزنیم

سید صمد موسوی

سلام. من یک برد مهم از یک ترانسمیتر دارم .چوک آن مشکل دارد .حاضرم با قبول هزینه ودادن نمونه ی آن یک نمونه از آن را داشته باشم .سید صمد موسوی از ماهشهر

سید صمد موسوی

سلام. من یک برد مهم از یک ترانسمیتر دارم .چوک آن مشکل دارد .حاضرم با قبول هزینه ودادن نمونه ی آن یک نمونه از آن را داشته باشم .سید صمد موسوی از ماهشهر