آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

لامپهای سه قطبی یا تریود
نویسنده : عارف - ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٩
 

لامپهای سه قطبی که به تریود معروفند همانند دیود لامپی هستند منتها یک شبکه مارپیچ بصورت فنر دور کاتد پیچیده شده است گرید (grid) نام دارد

اگر این شبکه هیچ ولتاژی نداشته باشد لامپ دقیقا مانند دیود عمل میکند یعنی الکترونها از کاتد (کاتد داغ شده توسط رشته فیلامان) خارج میشوند و به سمت آند حرکت مبکنند اما اگر به این شبکه فلزی بار منفی نسبت به کاتد داده شود الکترونهایی که از کاتد در حال حرکت به طرف آند هستند توسط این شبکه دفع خواهد شد به این ترتیب باعث کاهش مقدار الکترونهایی خواهد شد که به آند میرسند  اما اگر کمی بار مثبت به شبکه داده شود درست عکس حالت قبل شبکه کمک خواهد کرد که الکترونهای بیشتری به آند برسد به این ترتیب جریان کاتد به آند بیشتر میشود  و این درحالیست که اگر بار مثبت شبکه اندکی افزایش یابت مقدار جریان الکترونها به طرف آند بشدت افزایش می یابد.

میبینید که لامپ خلاء میتواند به عنوان تقویت کننده عمل کند به همین سادگی !! و همین سادگی باعث عملکرد فوق العاده آن باشد. لامپهای تریود اولین تقویت کننده لامپی بودند که بعد از آن لامپهای تترود و پنتود نیز اختراع شد که در مطالب بعدی مفصلا ساختمان اونارو توضیح خواهم داد. 

لامپهای تریود مورد علاقه خیلی از سازندگان آمپلی فایر لامپی هستند . امروزه خیلی از آمپلی فایر های حرفه ای توسط همین لامپهای خلاء که دهه ها پیش از یاد رفته بودند ساخته شده ودر خلوت دوستداران های فای گوشنوازی میکنند !! 

شماتیک لامپ تریود را درشکل زیر ببینید