آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

لامپهای یکسو کننده یا تیوب رکتیفایر
نویسنده : عارف - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٩
 

برای توضیح نحوه تقویت یک سیگنال ضعیف توسط یک آمپلیفایر لامپی خوبه که اول یه توضیح در مورد فیزیک لامپها وطرز کار اونا داده باشم . 

تیوب الکترون یا همان لامپ خلاء لامپی است که حباب شیشه ای آن تا حد نزدیک به خلاء از هوا تخلیه شده است .طبق قوانین الکتریسیته الکترون ها در خلاء براحتی میتوانند حرکت کنند و این مبنای کار یک لامپ خلاء میباشد ساده ترین نوع لامپ خلا رکتیفایر یا همان دیود میباشد

این لامپ شامل رشته تنگستن التهابی که چشمه الکترونها است (کاتد) ، یک محفظه فلزی که در نقش آند است و کاتد را در بر می‌گیرد. دو الکترود در لامپ شیشه‌ای یا فلزی که به عنوان حباب لامپ است قرار می‌گیرند که هوای آن کاملا تخلیه شده است. این لامپ دو الکترودی به دیود خلا معروف است. 

اگر این لامپ را در مدار یک باتری یا چشمه جریان دیگری قرار دهیم بطوری که آند آن به قطب مثبت چشمه و کاتد به قطب منفی وصل باشد و کاتد را بوسیله چشمه کمکی گرم کنیم. الکترونهایی که از رشته (کاتد) تبخیر می‌شوند به طرف آند حرکت می‌کنند، و در مدار جریانی ظاهر می‌شود. ولی اگر مدار را چنان ببندیم که منفی چشمه الکترونی به آند و مثبت به کاتد وصل باشد، الکترونهایی که از کاتد تبخیر می‌شوند توسط میدان الکتریکی به کاتد برگردانده می‌شوند و در مدار جریانی وجود نخواهد داشت. پس ، دیود دارای این خاصیت است که جریان را در یک جهت عبور می‌دهد و مانع عبور آن در جهت مخالف می‌شود. وسایلی که جریان را فقط در یک جهت عبور می‌دهند به لامپهای یکسو کننده معروف هستند.