آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

آمپلی فایر خوب رو چطور بشناسیم ؟
نویسنده : عارف - ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ دی ۱۳٩۱
 

آمپلی فایر !! این همه سرو صدا !! اینهمه تفاوت ظاهر ... تفاوت قیمت !! واین همه طرفداران متنوع برای محصولات متنوع . و اینهمه اختلاف سلیقه در مورد آمپلی فایر .

راستی واقعیت چیه ؟ یک آمپلی فایر خوب یا به اصطلاح ایده آل چی هست که اگر اون باشه ما نیازی به هیچ آمپلی فایر دیگه ای نخواهیم داشت ؟

ویک سوال بسیار نادرست ؟ آمپلیفایر لامپی یا آمپلی فایر ترانزیستوری ؟

باید پرسید کجا آمپلی فایر لامپی و کجا آمپلیفایر ترانزیستوری و کجا هایبرید ؟

از نظر تئوری یک آمپلیفایر ایده ال باید سیگنال ورودی رو بدون کمترین دستخوردگی و تغییر .فقط و فقط از نظر دامنه و جریان تقویت بکنه . 

دقت کنید که یک آمپلی فایر خوب هیچ گاه صدارو بهتر نمیکنه . یک آمپلی فایر  خوب صدارو رویایی نمیکنه . یک آمپلیفایر ایده آل صدارو گرم/سرد/تاریک/خشن/ سیال/داینامیک/پرجزئیات/مخملی/پرفضا و... نمیکنه .

یک آمپلی فایر ایده ال وقتی در حال تقویت سیگنال هست اگر با یک اسپیکر خوب همراه شده باشه . اگر لذتی از صدا و موسیقی نصیبمان میشود بخاطر این نیست که این امپ این زیبایی رو ساخته بلکه فقط و فقط تونسته به بهترین نحو اونو تقویت  ومنتقل بکنه چون این مشخصات توصیفی از صدا مربوط به رکوردو وسورس هست نه امپ !!!!

میدونیم که ازنظر عملی ساخت یک آمپلی فایر ایده آل تقریبا ناممکن هست ولی میشه تا حد زیادی به این ایده آل نزدیک شد.

ولی مساله مهمتر اینه که :

پاسخگویی یک آمپلی فایر باید در تعامل با اسپیکر سنجیده بشه 

خیلی از آمپلی فایر ها طراحی های خیلی عالی دارند و در تستهای آزمایشگاهی کاملا سربلند اما در انتقال صدا به بلندگو وداشتن حالت پایدار در حلقه بلندگو و امپ دچار مشکل هستند.

یک آمپلی فایر هیچگاه نباید مانند یک پری تست و آزمایش و تحلیل بشه چرا که یک پری هیچگاه مشکلی از بابت این حلقه نداره . و معمولا اونچه که در تئوری انتظار میره در عمل هم بدست میاد.

آمپلی فایر های لامپی ( فقط سینگل اندد های بدون فیدبک یا با فیدبک کم) بدلیل این که کمترین تاثیر رو روی سیگنال میزارن بسیار مورد توجه ائودیوفایل های با تجربه هستند. 

اما همیشه نمیشه از این امپ ها استفاده کرد و باید اسپیکر مناسب با امپدانس خطی و دقت بالا و همینطور حساسیت بالا داشته باشید .

در عوض :

امپ های ترانزیستوری طیف وسیعی از اسپیکر ها رو میتونند براحتی درایو بکنند  

 رفتاری مستقل از اسپیکر دارند و بالانس فرکانسی خیلی خوبی رو حقظ میکنند