آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

دو مدل بلندگوی مورد پیشنهاد پرای پروژه اسپیکر
نویسنده : عارف - ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱
 

قبلا چند مورد بلندگو برای ساخت پروژه های اسپیکر معرفی شد .

این بلندگوها ضمن داشتن قیمت معقول و منطقی ،قابل دسترس در بازار ایران (تهران) بوده و  در صورت استفاده در حالت های پیشنهاد داده شده نتیجه در خور تحسین ارائه خواهند داد. 

قبلا یک مدل از فول رنج بسیارخوب سونی و یک ووفر حرفه ای از پیرلس معرفی شدند

این بار دو مدل بلندگوی 6" که امتحان پس داده هستند و قیمت منطقی تر و نتیجه واقعا خوبی دارند در این پست معرفی میشن . یکی ووفر 6 اینچ سونی و یکی هم ساب ووفر 6 اینچ JVC هست .

ابتدا بپردازیم به ووفر 6" سونی !

این ووفر ساخت سونی (اندونزی) بوده جنس دیافراگمش از نوع کاغذی فشرده هست .

دقت کنید که ووفر ها معمولا به 3 صورت ساخته شده و در بازار ارائه میشوند 

1: مید ووفر که علاوه از فرکانسهای پایین (بم) قستی از محدوده مید رو حتی تا حدود 5کیلو هرتز میتونن پوشش بدن.

2: ووفر  که معمولا حداکثر تا فرکانس 1000 هرتز رو پوشش میده و صرفا برای فرکانسهای پایین طراحی شده و برای داشتن رنج کامل فرکانسی حتما باید همراه یک مید یا یک میدتوییتر مرغوب استفاده بشه 

3: ساب ووفر . که برای پوشش دادن پایین ترین قسمت های فرکانسهای بم  استفاده میشه و معمولا زیر 200 هرتز رو پوشش میدن

رنجهای فرکانسی ذکر شده حدودی بوده و تولید کارخانه ها با توجه به نوع سفارش و طراحی نسبت به هم تا حدودی تفاوت خواهند داشت.

این ووفر برای ساخت اسپیکر های سه راهه انتخاب خوبی هست چرا که هم نسبت به پیرلس قیمت منطقی تری داشته وهم توانایی تحمل توانی در حد مید ووفر پیرلس رو داراست .

تا فرکانسهای 1 کیلوهرتز توسط این بلندگو پوشش داده میشه و میتونید Split point کراس اور خودتونو براحتی روی 1 کیلوهرتز تنظیم بکنید.

کویل این ووفر بصورت 4 لایه ای روی فویل فنری آلومینیوم هست و بنابراین ضمن توانایی ایجاد بیس های بسیار قوی وکوبنده وسریع !! میتونه حرارت بالای ایجاد شده در کویل رو تا توان 100 وات به خوبی تحمل کنه که برای یک ووفر 6 اینچی قابل توجه هست .

دارای امپدانس 8 اهم بوده و بنابراین در پرژه هایی که نیاز به استفاده از 2 ووفر هست براحتی میتونید دوعدد از این ووفر رو باهم موازی کرده و بیس های قوی تحویل بگیرید.

داشتن مگنت قوی / بزرگ و دابل . باعث ایجاد میدان مغناطیسی قوی برای کویل و بیس های جا افتاده وسریع میشه .

در محدوده فرکانسی خودش پاسخگویی خطی خیلی خوبی داره و درصورت استفاده از دو ووفر دریک باکس با باس رفلکس استاندارد و جعبه با ابعاد حساب شده میتونید فرکانسهای پایین تا 37 هرتز رو پوشش بدید !!!

کورس حرکتی بالا (نزدیک به ووفر پیرلس) با دیستورشن بسیارپایین میتونه این ووفر رو قادر به ایجاد بیس های عالی در ماکسیمم توان بکنه.

لازم به ذکر هست که فقط بلندگوهایی در این وبلاگ معرفی میشه که توسط نویسنده وبلاگ شخصا مورد آزمایش و تست و ومقایسه  قرار گرفته شده باشه و به نوعی امتحان پس داده باشه .

ترکیب دوعدد از این ووفر به همراه فول رنج سونی و یک توییتر دام مرغوب درباکس استاندارد و کراس اوور مخصوص این مجموعه نتیجه ای قابل قیاس با نمونه های گران خواهد داشت.

ساب ووفر JVC

 

او اما ساب ووفر 6 اینچ JVC چرا انتخاب شده ؟

این ساب ووفر مشخصات کم نظیری رو داراست که حتما میبایست مطرح می شد

توان خیلی بالای این ساب (بیشتر از ووفر پیرلس) تعجب برانگیز خواهد بود اگر در یک باکس مناسب با پورت باس رفلکس استفاده بشه .

کویل این ووفر هم روی فویل فنری آلومنیوم بصورت چهار لایه سیم پیچی شده و یک تفاوت مهم با سایر ووفرهای مطرح شده !!

برای سیم پیچی این بلندگو از سیم نواری با مقطع مستطیل به جای سیم مفتولی با مقطع گرد استفاده شده . به این ترتیب از فضای سیم پیچی بیشترین استفاده شده بنابراین بلندگو با توجه به جثه خودش توان بالایی میتونه ایجاد بکنه .

داشتن بیس های واقعا کوبنده و قابلیت ارتجاعی سریع دیافراگم از قابلیت های ویژه این ساب ووفر هست . 

اما توجه کنید که برای فرکانسهای زیر 150 هرتز میتونید روی این ساب حساب کنید.

پشت مگنت این ساب ووفر سوراخی برای تهویه هوای داخل مگنت تعبیه شده که ضمن سرد کردن کویل بلندگو میتونه برای ایجاد بیس های سریع و با دقت با کمترین دیستورشن کمکم زیادی بکنه

اسپایدر این ووفر حالت فنری بالای داشته و درکل سیستم تعلیق عالی این ووفر اونو به یک ساب قدرتمند بدون توجه به جثه کوچکش تبدیل کرده

کورس حرکتی این ساب هم بسیار خوب بوده میتونه حجم هوای زیادی رو جابجا بکنه

میتونید برای این ساب ووفر باکس جداگانه بسازید و برای تقویت بیس های سیستم صوتی خودتون و افزایش پهنای دامنه پاسخگویی بیس های نرم بهره ببرید