آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

نکات ایمنی و استاندارد ترانس های برق ولتاژ بالا
نویسنده : عارف - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۱
 

 

ساخت ترانس برق برای آمپلیفایر های لامپی بدلیل بالا بودن ولتاژ که در برخی موارد از 1000 ولت هم تجاوز میکنه و اونا رو در رده ترانس های های ولتاژ قرار میده . باید طبق شرایط و استانداردهای لازم اون انجام بشه و قاعدتا اصول مرسوم برای ترانس پیچی در بازار به هیچ وجه نه کارآیی لازم رو برای این کار خواهد داشت و نه ایمنی لازم رو .!

متاسفانه اونطور که به اهمیت ترانس خروجی در آمپلیفایر لامپی پرداخته شده . ترانس برق از نظر مسائل کیفی چندان مورد توجه نبوده . البته انتظاری هم جز این نیست چرا که DIYer ها یاسازندگان خارجی اونو بصورت آماده از کمپانی های معتبر و با استاندارد های لازم تهیه میکنند . و در داخل ایران هم که خودتون بهتر شاهد هستید که چه ترانس هایی پیچیده میشه !؟ وبالاترین درجه هنر یک ترانس پیچ این خواهد بود که از عایق آلمانی به جای کاغذ روزنامه استفاده بکنه و بعد از اتمام کار ترانس رو تو شارلاک فرو ببره تا خوب لاک بخوره .

نه محاسبات کافی و لازم و نه شرایط استاندارد سیم پیچی . متاسفانه هیچکدوم رعایت نمیشن .

خیلی خیلی جای تعجب هست که در شرایطی که  در داخل حتی ترانس پیچی (ترانس برق) هم بصورت استاندارد صورت نمیپذیره دوستان DIYer های اندی ما سفارش چوک بلندگوهاشونو به ترانس پیچها میدن و نتیجه های اند میگیرن !!!!!!

در مورد محاسبات و سیم پیچی یک ترانس برق موارد خیلی مهمی هست که باید مد نظر قرار بگیره !

1 : اینکه این ترانس موقت کارهست یا دائم کار

2: چه مقدار توانی مجموعا از این ترانس تحویل گرفته خواهد شد

3: میزان افت توانی ترانس 

4: محاسبه مقاومت DC سیم ها

5:میزان نشتی کل مغناطیسی هسته

6. محاسبه ضخامت کامل عایق ها و جنس عایق ها

7:استفاده از چسب های صنعتی مخصوص 

8: ترسیم مدل سیم پیچی کامل قبل از سیم پیچی 

9: مشخص کردن محل خروجی و تعداد خروجی سرهای اولیه و ثانویه

10: سربندی اصولی سیم ها با توجه به ولتاز و جریان اون واستفاده از عایق های مناسب

11:سیم پیچی با حوصله  و کاملا ردیفی بدون کشش اضافی در سیم یا شل بودن سیم

12 . استفاده نکردن از قسمتی از سیم که گره خورده یا لاکش مشکل داره یا کشیده شده .( تصور نمیکنم یک ترانس پیچ این کارو واسه کسی انجام بده )

13: جا اندازی اصولی و عایق کاری مناسب هسته ها با توجه به لبه پانچ شده  هسته

14 : استفاده از قرقره مناسب 

15: خشک کردن لاک و یا چسب مخصوص در شرایط ویژه ( کوره / تدریجی / لایه ای)

و استفاده از سیم های مرغوب و...

با این حساب ببینید که سیم پیچی یک چوک ترانس بلندگو چه حساسیت ویژه ای باید اشته باشه . 

قبلا هم گفتم که با وجود مشغله زیاد کاری ساخت ترانس های بلندگو وحتی ترانس برق علی رغم زمان بر بودن ساختشون همه رو شخصا انجام میدم تا از دقت و صحت تمام مراحل اون اطمینان کافی پیدا بکنم . شما تصور کنید که اولیه یک چوک 211 که حدود 6000 دور سیم  هست و بصورت سری پیچیده میشه اگر در یک نقطه یک گره مختصر داشته باشه وسیم دچار شکستگی بشه کل سیم پیچی حداقل یک یا دو ردیف باید از نو شروع بشه و با توجه به انرژی که این کار میگیره تصور نمیکنم کسی این لطف رو برای آدم انجام بده ( توجه داشته باشید که امکان اتفاق چنین حالتی در سیم پیچی زیاد هست) 

بنابراین توصیه میکنم در ادامه مطالبی که در پست آموزش پروژه لامپی خواهد آمد تمام مراحل ترانس پیچی رو خودتون با وسواس زیاد انجام بدید چرا که های اند با در نظر گرفتن چنین مواردی میتونه واقعا های اند باشه و فقط یک اشتباه کوچیک و یا یک بی حوصلگی مختصر میتونه کل کار رو خراب بکنه.

 

یک ترانس یرق باید در سکوت کامل کار بکنه / تلفات حرارتی استاندارد داشته باشه/ بتونه با در نظر گرفتن افت ولتاز در نقطه کاری مناسب توان لازم رو ارائه بده / ایمن باشه / کمترین نشتی الکتریکی و مغناطیسی رو داشته باشه .