آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

پوش پول اولترالاینر با kt88
نویسنده : عارف - ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ فروردین ۱۳٩۱
 

لامپ kt88/6550 جزو پنتودهای پرقدرت محسوب شده و ضمن داشتن صدایی با داینامیک و وضوح بالا قابلیت تحویل توان قابل ملاحظه ای تا حدود 100 وات بصورت پوش پول را دارا هست . گرفتن صدایی با مشخصات های اند در این توان از مزیتهای کم نظیر این لامپ هست . 

آرایش اولترالاینر (ul) بدلیل داشتن خصوصیات صدایی نزدیک به حالت تریود و قدرتی در حد  پنتود کامل و دیستورشن پایین و دمپینگ خوب و قابلیت درایو اسپیکرهای متنوع جزو توپولوژی های مورد علاقه من بوده چرا که در این حالت کم کردن فیدبک و یا حتی حذف اون براحتی و با کمترین افزایش دیستورشن امکان پذیر بوده و روح و لطافت و سرزندگی صدا دوباره به تن موسیقی برمیگرده .

تصویر زیر مربوط به پوش پول اولترالاینر با لامپ Kt88 هست . لامپهای ورودی نوس بوده و لامپهای قدرت چینی هست . 

در مورد لامپهای چینی دوستان گاهی سوالاتی می پرسند که آیا این لامپها قابلیت کافی برای گرفتن صدای های اند دارند یا نه ؟ و تفاوت اون با لامپهای معروف نوس درچه حد هست ؟ 

اینکه فکر کنیم لامپهای نوس معجزه تکرار نشدنی هستند دور از واقعیت خواهد بود چرا که تکنولوژی امروزی به مراتب بهتر و پیشرفته تر از از چهار پنج دهه اخیر هست . 

اما واقعیت اینه که این مساله برمیگرده به مسایل مالی و صرفه اقتصادی و...

تعدای از لامپهای نوس وجود داره که چندین دهه پیش برای مصارف صنعتی و نظامی ساخته شده  بودند لکن با ورود ترانزیستور و پیشرفت علم عملا قابلیت و توانایی خودشونو در این مقوله از دست داده و بدلیل برتری های فوق العاده ترانزیستور در این زمینه ناچار میدان را به دست ترانزیستور سپردند . 

تولید تعدادی از لامپهای ویژه در آن زمان برای مقاصد نظامی بوده و لکن بدون در نظر گرفتن صرفه اقتصادی بیشترین هزینه ممکن و بهترین دستگاهها برای ساختن لامپهایی دقیق و با کیفیت ودوام بالا صرف ساخت خط تولید های این لامپها شد

اما امروزه با توجه به اینکه لامپها تقریبا فقط درهای فای بیشترین مصرف را دارند و باتوجه به تقاضای کم که مربوط به دارندگان آمپلی فایرهای لامپی و بصورت محدود هست کمترین تولید کننده ای به تولید لامپ توجه داشته .و کشورهایی مانند چین که مجددا لامپ تولید میکنند با توجه به صرفه اقتصادی و در نظر گرفتن مسائل مادی و سود تجاری اون سعی در کمترین سرمایه گذاری برای ایجاد خط تولید لامپ برای بدست آوردن بیشترین نتیجه رو دارند . ودر نتیجه مطمئنا کیفیت لامپی که دهه ها پیش برای مقاصد نظامی با بودجه کلان ساخته شده بود با لامپ چینی امروز متفاوت خواهد بود .

اما نا امید کننده نیست . قسمت عمده تفاوتها به عمر و دوام لامپ برمیگرده و تفاوت کیفیت صدا چند درصدی میباشد هرچند که برای آئودیوفیل های باتجربه و دقیق دهم درصد هم قابل اهمیت هست اما با توجه به قیمت پایین تر و امکان دسترسی آسان تر این لامپها حتی برای تولید کننده معروفی مانند ائودیونت نیز مقبول بوده .

در مورد تفاوت کیفیت این لامپها قبلا هم گفتیم که همان تفاوتی که 211 چینی با 211 نوس داره بقیه لامپها هم تقریبا در همین فاصله با هم قرار دارند.

ما 211 های setson رو در محیط آوین آوا با لامپهای چینی تست کردیم . درحالیکه به انواع لامپ نوس 211 دسترسی داشتم عمدا این تست صورت گرفت تا هم قابلیت های اصلی آمپلی فایر مشخص بشه و هم اینکه بیشتر کارکتر لامپ و طراحی مدار تعیین کننده است تا کارخانه سازنده و مارک یا پسوندها !!

البته تولید کننده های جدیدی وجود دارند که لامپهای فوق العاده ای تولید میکنند با کیفیت و دقت بسیاربالا شرکتهایی مانند KR  اما این لامپها با قیمت های نجومی به بازار عرضه میشه !! 

الکترو هارمونیکس هم جزو تولید کننده هاییست که لامپهایی با کیفیت بالا و قیمت معقول تر تولید میکنه.

و این رو هم به خاطر داشته باشید که هر لامپ نوس صرفا بدلیل نوس بودنش خوب نیست بسیاری از لامپهای نوس عملا بدلیل مشکلاتی مانند میکروفونیک و نویز بالا و نداشتن پاسخگویی خطی چندان قابل اهمیت نیستند 

تصویر پایین مربوط به پشت دستگاه و داخل اون هست .

 

هر آمپلی فایر بصورت مونو روی فیبر مخصوص خود مونتاژ شده  و قسمت منبع تغذیه شامل دو بخش هست یکی قسمت HT مربوط به ولتاژ بالا و دیگری قسمت مربوط به تغذیه رگوله شده فیلمانها و ولتاژ منفی بایاسینگ لامپها 

اگر دقت کنید سلکتور لاین مدار بصورت رله ای بوده و روی فیبر مخصوص خود پشت فیشهای  RCA نصب شده . به این ترتیب کمترین سیمکشی از فیش ها تاسلکتور انجام گرفته و کمترین افت و تضعیف و انحراف سیگنال و کمترین نویز پذیری ایجاد میشه . در این حالت عملا سلکتور نصب شده در پنل دستگاه فقط ولتاژ لازم بوبین های رله هارو سلکت کرده و دخالتی در سیگنال صوتی نداره .

ولوم استفاده شده از نوع پاناسونیک درجه یک موتور دار بوده و این ولوم در حالت لگاریتمی کار میکنه و به این صورت بیشترین دقت رو در تنظیم لول صدا ممکن میسازه . 

استفاده از ولوم موتور دار راه رو برای آپگرید آمپلیفایر در مورد نصب ریموت باز میذاره

علی رغم خالی شدن بازار از قطعات مرغوب در ساخت این پروژه ها از بهترین و مرغوبترین قطعات که گاها سالها پیش خریداری شده استفاده میشه 

در قسمت سمت راست دستگاه فیلتر 7H دستگاه دیده میشه که برای ایزوله کردن تغذیه دستگاه از ناموزونی ها و پارازیت های برق شهر  استفاده شده 

لامپهای ورودی 6189 سیلوانیا بوده که جزو لامپهای نوس ویژه هست که کمترین میکروفونیک و نویز را دارا بوده و از نظر Details  ووضوح فوق العاده هستند.