آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

آمپلی فایر چند وات ؟ خاصیت گوش انسان !!
نویسنده : عارف - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠
 

گذشته از خصوصیات مربوط به کیفیت صدا مانند شفافیت و وضوح / جزئیات / تفکیک  و لایه لایه بودن/  ایری بودن و سیالیت و عمق و بعد و مکان وفضاو ....  مساله مهم دیگری هم بعد از در نظر گرفتن پارامترهای بالا  ظهور  میکنه اونهم میزان توان یا قدرت آمپلی فایر هست

به نظر شما ما به چند وات صدا نیاز داریم ؟ 20 وات ؟ 200 وات ؟ 1500  وات ؟

یکی از مواردی که باید درنظر داشته باشید اینه که وات یا توان آمپلی فایر با با مقدار توانی که اسپیکر ایجاد میکنه دو مقوله متفاوت هستند . وقتی میگیم این آمپلی فایر 20 وات هست یعنی میتونه در خورجی خودش 20 وات انرژی الکتریکی بصورت AC  ودر محدوده فرکانسهای صوتی ایجاد بکنه . واین به این معنی نیست که صدایی که این آمپلی فایر تولید خواهد کرد 20 وات خواهد بود . بلکه مقدار انرژی یا توان صوتی ایجاد شده بستگی به نوع و حساسیت و راندمان بلندگوی شما داره.

بحث مقدار انرژی صوتی ایجاد شده از یک اسپیکر و رابطه حساسیت بلندگو با راندمان اون و ... در پست های بعدی مفصلا توضیح داده خواهد شد

اما یک سوال . فرض کنید یک آمپلی فایر 20 واتی بصورت استریو از نظر مقدار توانی که توسط اسپیکر تون ایجاد میکنه شمارو ارضا نمیکنه و شما نیاز به صدای بشتر و بلند تری مثلا دو برابر دارید . با این حساب آمپلی فایر خودتونو تعویض و یا آپ گرید میکنید تا بشه نهایتا 40 وات . اما در کمال تاسف مشاهده میکنید که صدا فقط حدود 1.3 برابر بیشتر شده  چرا ؟

بدلیل پاسخگویی لگاریتمی گوش 

 

خالق بی همتای هستی سیستم شنوایی انسان رو بی نهایت ماهرانه و کامل آفریده یکی از شگفتیهای سیستم شنوایی انسان پاسخگویی لگاریتمی گوش  هست  

گوش انسان نسبت به افزایش دامنه سیگنال صوتی خاصیت لگاریتمی از خودش نشون میده یعنی ما  شدت صدا رو  اگر توان دو برابر بشه فقط  1.3 برابر احساس میکنیم و درصورتی توان رو دو برابر خواهیم شنید که در واقع  توان  10 برابر شده باشه

یعنی گوش انسان بین دو آمپلی فایر 10 وات و 100 وات فقط دوبرابر افزایش توان رو احساس خواهد کرد

خب شاید فکر کنید این به چه درد میخوره و شاید یک عیب محسوب بشه تا بیشتر یک مزیت .

اما صبر کنید !!

اگر گوش خاصیت خطی داشت میدونید چه اتفاقی میافتاد ؟  تصور کنید در یک مهمانی هستیم و جمعیت زیادی حضور دارند . افرادی که نزدیک ما صحبت میکنند صدای اونها به صورت بلند و ناراحت کننده و افرادی که دور تر هستند رو صداشون رو تقریبا نخواهیم شنید .

شبیه این حالت رو در میکروفونهای دینامیکی تجربه کرده ایم . این میکروفونها بدلیل خاصیت برعکس حساسیت گوش ما باعث میشن با تلفیق این دو و خنثی کردن اثر همدیگه به یک حساسیت تقریبا خطی برسیم . اگر دقت کرده باشد وقتی میکروفون به دهان گوینده نزدیک است صدا کاملا بلند و با اندکی فاصله گرفتن صدا بشدت افت پیدا میکنه !! واگر گوش ما پاسخگویی لگاریتمی نداشت درشنیدن اصوات محیط دچار این مشکل میشدیم .

این خاصیت گوش به نوعی در حکم AGC یا ALC  سیستمهای صوتی هست یعنی سعی در تعدیل دامنه صداهای مختلف داره تا نهایتا یک حالت متعادل و اکوالایز شده در سیستم شنوایی ایجاد بکنه .

حالا با این حساب آیا ارزش اینو داره که ما برای شنیدن صدای دو برابر بیشتر توان و مصرف دستگاه رو 10 برابر افزایش بدیم و در این بین کیفیت رو فدای کمیت بکنیم؟

ادامه دارد ....