آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

پری آمپلی فایر با E88cc
نویسنده : عارف - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ اسفند ۱۳۸٩
 

پیشنهاد شماتیک برای ساخت پری آمپلی فایر خوب با E88CC یا CCa

لامپ بسار معروف  E88CC بدلیل بالا بودن ضریب gm  موردتوجه خیلی از آدیوفیل ها جهت ساخت یک پری فوق العاده کارآمد محسوب میشه  چرا که  یک پری خوب  باید امپدانس ورودی بالا و امپدانس خروجی کم داشته باشه و ضمن تقویت سیگنال به عنوان یک بافر  بتونه اثرات متقابل آمپلی فایر و منبع صوتی رو از هم جدا بکنه .

در این پری آمپلی فایر از دوعدد لامپ E88CC  در حالت استریو استفاده شده

میدونید که این لامپ دارای دو تریود یکسان با بهره حدود 33 و gm بسیار خوب حدود 12.5 MA/V هست .  نگاهی به شماتیک مدار بیندازید :

طبقه اول به عنوان تقویت بهره، سیگنال صوتی رو حدود 22 برابر تقویت میکنه  و طبقه دوم در ساختار کاتد فالوور به عنوان یک بافر خوب این سیگنال رو فقط از نظر جریان تقویت کرده و باعث پایین اومدن امپدانس خروجی تا حد 85 اهم میشه  !!!!!! که واقعا قابل تحسینه !!

نکته مهم در مورد ساخت این پری اینه که حتما باید از لامپ E88CC استفاده بشه و نمیتونید از مشابه اون یعنی 6DJ8 استفاده کنید . چراکه اگه دقت کنید کاتد طبقه دوم در حدود 90 ولت بالا اومده و با توجه به محدودیت پارامتر حداکثر ولتاژ کاتد تا هیتر در لامپ 6DJ8 مناسب این مدار نیست اما E88CC بدلیل بالا بودن این پارامتر (حدود120 ولت در حالت کاتد مثبت تر از هیتر) میتونه بخوبی در این مدار ایفای نقش بکنه.

اگه برای تغذیه اصلی مدار و حتی فیلامانها از منبع تغذیه رگوله شده استفاده کنید نتیجه واقعا عالی خواهد بود.

یک پری با ساختار حرفه ای ساخته شده با لامپی که مشخصات فنی قابل تحسینی داره . ایده آل برای استفاده با آمپلی فایرهای لامپی با گین کم . خصوصا مونو بلوک ها !!

مطمئن باشید که این نقشه جزو بهترین پری آمپلی فایرهایی خواهد بود که میتونید بسازید. با دینامیک و قدرت تفکیک جزئیات بسیار بالا و صدایی واقعا عالی و نویز ومیکروفونیک بسیار پایین !! 

لامپ E88CC و CCa , 6922 جزو شاهکارها و افتخارات دوران لامپ سازی محسوب میشه وهم اکنون در حرفه ای ترین تجهیزات های فای هم مورد استفاده قرار میگیره !!

حتما از قطعات مرغوب . مخصوصا خازنهای خوبی مانند سری های MKP --MKT یا خازنهای Oil Foil استفاده کنید.

و فراموش نکنید که گرفتن صدای حرفه ای از یک آمپلی فایر لامپی خوب مشروط به استفاده از سورس خوب و پری خوب هست .

موفق باشید.