آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

2E22 یک DHP استثنائی !!!
نویسنده : عارف - ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ اسفند ۱۳۸٩
 

قبلا در مورد لامپهایی که کاتد و فیلامان آنها از هم جدا نبوده صحبت کردیم  . این لامپها مربوط به اولین تکنولوژی لامپ سازی بود. منتها امروزه مورد توجه خیلی از آدیوفیل ها قرار دارند . این لامپها بصورت تریود ساخته میشدند که امروزه با عنوان DHT به معنی  Directly heated triode معروف هستند . 

اما DHP چیست ؟ 

Directly heated pentode !!!

یک پنتود استثنایی با کاتد دایرکت هیتد یعنی کاتد و فیلامان یکی هستند . میدونیم که اگر یک پنتود خوب درایو بشه رفتار خطی تری نسبت به تریود ها خواهد داشت !! و اگر این پنتود از نوع دایرکت هیتد باشه که دیگه جای خود داره 

2E22 یک مورد از این DHP ها هستش یه فرصت استثنایی جهت تجربه صدایی متفاوت از یک پنتود دایرکت هیتد .این لامپ پنج پایه سوکت مخصوص خودشو داره 

ماکزیمم ولتاژ پلیت 750 ولت بوده و میتونه توان 30 وات روی پلیت خودش ایجاد بکنه 

در حالت سینگل میتونه 10 الی 15 وات توان ایجاد بکنه و درحالت پوش پول هم میشه آمپلی فایری با قدرت حدود 60 الی 80 وات ساخت !! میشه در حالت تریود درایوش کرد وحتی نتیجه ای بهتر از 211 یا 845 گرفت  . بستگی به خود شما داره !!

ساختار شکل منظم هندسی پلیت این پنتود همانند سایر لامپهای معروف مانند 2A3 --211 --6b4g--845--300b-و.... باعث پاسخگویی بهتر پلیت در جذب بهتر الکترونها میشود.

اگه دقت کنید نمام لامپهایی که پلیت آنها شکل منظم هندسی با انحنا دارد دارای کمترین هارمونی های مزاحم و فیدبک های ناخواسته از پلیت به گرید میباشند 

هرچند که وجود شبکه اسکرین تا حد زیادی از بازخورد این فیدبک ها به گرید ممانعت بعمل میاره منتها شکل هندسی حساب شده پلیت هم کمک شایانی به جذب هر چه بیشتر الکترونها میشه چرا که باعث ایجاد فاصله منظم پلیت تا کاتد میشه .

اگر جزو افرادی باشید که با لامپهای زیادی کار کرده اید  این لامپ در نگاه اول شمارو مجذوب خواهد کرد . به خاطر تفاوت های فوق العاده ودقت ومهارتی که در ساخت این لامپ استفاده شده !!