آموزش ساخت آمپلیفایر و سیستمهای صوتی های فای

ایمیل نویسنده وبلاگ : Arefff@gmail.com

چک بلندگو مخصوص حالت Ultra-linear
نویسنده : عارف - ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ دی ۱۳۸٩
 

تصویر مربوط به یک چک حالت اولترا لاینر هست این چک برای لامپهای KT-88 آماده شده بود وتصویر بدون هسته و سربندی سیمهاشو گذاشتم چراکه باتوجه به تعدد سیمهای اولیه وثانویه و محل خروج اونها این تصویر تاحدی زیادی گویای مسائل فنی و سکرتهای چک خواهد بود . عایق 0.05 بین ردیفهای اولیه عایق 0.10 بین ردیفهای ثانویه و 0.15 برای عایق سازی ردیفهای اولیه و ثانویه استفاده شده . این عایقها از نوع کاغذ روغنی آلمانی بوده و دربازار یافت میشوند. درصورتیکه خواستید خودتون چک بلندگو بسازید ایمیل بزنید مراحل توضیح داده خواهد شد .

نکته خیلی مهم اینه که تمامی سیمها باید کاملا منظم و ردیفی پیچیده شوند و تعداد دور های ثانویه های پارالل کاملا برابر باشه.

درساختن آمپلی فایر لامپی برای گرفتن یک نتیجه خوب باید حساسیت بالایی و دقت زیادی درکارتون داشته باشید. 

الته اینو تکرار میکنم که قطعات عالی صرفا تضمینی برای نتیجه بهتر نیستند خب اگه توانشو داشتید از بهترین قطعات مرغوب استفاده کنید .برای مثال برای ساخت چک بلندگو در آمپلی فایرهای لامپی از سیم نقره هم  میتوان استفاده کرد که بدلیل رسانایی بهتر و داشتن تلفات کمتر بهتر جواب میدن اما این دلیل نمیشه که مستقیم بریم سراغ نقره و کلی هزینه و... 

برای کم کردن مقاومت مس هم راه حل هایی وجود داره که یکی استفاده از هسته با سطح مقطع نزدیک به مربع هست میدونید که محیط مربع نسبت به مساحتش کمتر از مستطیله بنابراین طول سیم کمتر واتلاف کمتری خواهید داشت . و دو تا راه حل فوق العاده دیگه ای هم هست که در پست های بعدی توضیح خواهم داد . نتیجه واقعا چشمگیره .